Bude PS5 Slim vyžadovat online konektivitu kvůli mechanice?

Bude PS5 Slim vyžadovat online konektivitu kvůli mechanice?

Chystaná menší konzole PlayStation 5 od společnosti Sony bude mít vyměnitelnou diskovou mechaniku, takže ji majitelé budou moci libovolně vyjmout nebo připojit. Nové informace o chystané redesignu slim však poukazují na to, že pro počáteční nastavení Blu-Ray přehrávače bude nutné připojení k internetu, což vyvolává obavy, že se jednoho dne přestanou disky fungovat. Překvapivý požadavek byl objeven díky…

Chystaná menší konzole PlayStation 5 od společnosti Sony bude mít vyměnitelnou diskovou mechaniku, takže ji majitelé budou moci libovolně vyjmout nebo připojit. Nové informace o chystané redesignu slim však poukazují na to, že pro počáteční nastavení Blu-Ray přehrávače bude nutné připojení k internetu, což vyvolává obavy, že se jednoho dne přestanou disky fungovat.

Překvapivý požadavek byl objeven díky novému úniku krabice konzole PS5 slim v době, kdy prodejci začínají konzoli zásobovat před jejím listopadovým uvedením na trh. Obrázky, které sdílel zpravodajský účet Call of Duty CharlieIntel, ukazují na krabici, kde je uvedeno: „Pro spárování diskové mechaniky a konzole PS5 při nastavení je nutné připojení k internetu.“

Když tento požadavek začal kolovat po internetu, některým připadal neobvyklý a zhoubný. „Pokud je to tak, je to velmi znepokojující a velmi podivné,“ napsal na Twitteru John Linneman z Digital Foundry. „Hardwarová konektivita by neměla být určována serverem, který nemusí být vždy k dispozici.“

Není bezprostředně jasné, zda požadavek na připojení k internetu bude skutečně jednorázovou záležitostí, která bude nutná pouze při prvním spárování konzole a disku, nebo zda může být nutná při každém sejmutí a opětovném připojení disku. Jednou z obav je, že by tento požadavek mohl způsobit, že nové PS5 nebudou moci číst disky někdy v daleké budoucnosti, pokud budou servery využívané společností Sony pro párování nakonec vyřazeny z provozu. V takovém případě by to byla další velká rána pro uchovávání videoher, protože toto médium přechází na digitální podobu.

Je možné, že tento požadavek je jen tím, že společnost dodržuje archaickou část zákona Digital Millennium Copyright Act, který má zabránit pirátství. Jak upozornil generální ředitel společnosti Lost in Cult Jon Doyle a další, článek 1201 zákona označuje za nezákonné „obcházení technologického opatření, které účinně kontroluje přístup k dílu chráněnému autorskými právy“.

To zahrnuje i firmware optických mechanik a je to již dlouho trnem v oku zastáncům práva na opravu. Jak již v roce 2020 informoval časopis Wired, toto znění vedlo k tomu, že mnoho starších konzolí skončilo na skládkách, místo aby byly znovu prodány nebo darovány. V roce 2021 byl článek 1201 znovu přezkoumán americkým úřadem pro autorská práva. Zatímco některé ochrany pro opravy byly rozšířeny, zastavil se u přidání úplné výjimky.

Slim verze PS5 by měla být oficiálně vydána 8. listopadu. Zatímco standardní model s diskovou mechanikou bude stát 500 dolarů, plně digitální bude stát 450 dolarů, přičemž cena samostatné diskové mechaniky bude 80 dolarů. Společnost Sony potvrdila, že jakmile se vyprodají všechny současné zásoby startovacích konzolí PS5, budou k dispozici pouze slim modely.

Zdroj foto: https://hdqwalls.com/

Zdroj: kotaku.com

Login
Loading...
Sign Up

New membership are not allowed.

Loading...