Xbox X Series X je dobře dostupný, PS 5 se tak lehce koupit nedá

  • Gaming Ready
  • Life
  • Xbox X Series X je dobře dostupný, PS 5 se tak lehce koupit nedá

Xbox X Series X je dobře dostupný, PS 5 se tak lehce koupit nedá

Sehnat Xbox Series X je snazší než kdykoli předtím, nicméně zásoby PS 5 stále vzácné. Jaké je tedy tajemství Microsoftu?

Konzole Xbox Series X a Sony PS 5 jsou si v mnoha ohledech dost podobné. Obě byly uvedeny na trh v listopadu 2020, obě se montují v Číně a obě jsou poháněny čipy nové generace AMD, které zahájily novou éru bleskurychlého načítání a hraní ve 4K.

Obě Zařízení se vyprodala během několika hodin po debutu a po celý loňský rok zůstaly nedostatkovým zbožím. S příchodem roku 2022 se pak zvýšila dostupnost konzole Xbox Series X, která se dá bez větších problémů sehnat i u nás.

Microsoft zatím nepotvrdil přesné důvody mimořádných skladových zásob, ale podle renomovaných analytiků existují tři hlavní důvody, proč je Xbox Series X mnohem snadněji k mání než PS 5…

Microsoft vyhrává válku s nedostatkem čipů

Celosvětový nedostatek čipů, který byl způsoben pandemií v roce 2020 a umocněn problémy v dodavatelském řetězci v roce 2021, je důvodem, proč hráči loni těžko sháněli konzole nové generace.

Náprava problému bude ještě nějakou dobu trvat – vybudování nové továrny na čipy může stát 20 miliard dolarů a zabere dva roky, ale přece jen je vidět jakési světlo na konci tunelu. V rozhovoru pro The New York Times z ledna 2022 šéf Xboxu Phil Spencer prozradil, že Microsoft „tráví hodně času přemýšlením o tom, jak přesuneme konzole z místa A do místa B a jak si zajistíme čipy“.

Převážel Microsoft produkty do země letecky, jako to v listopadu udělala společnost Sony, když údajně na letišti Heathrow přistála tři letadla s PS 5, aby posílila své vánoční zásoby ve Velké Británii? Spencer nezabíhal do podrobností, ale ať už Microsoft použil jakékoliv logistické kouzlo, zdá se, že se mu vyplácí. Podle Spencera jsou nyní dodávky Xboxu „tak velké, jako nikdy předtím“.

Více světla do celé záležitosti vnáší analytik Xboxu Nick Baker. Tvrdí, že loni v dubnu Microsoft výrazně investoval do výroby čipů, aby si zajistil budoucí objednávky. Jinými slovy, Baker tvrdí, že firma zaplatila za upřednostnění výroby čipů, což mělo za následek zdravější zásoby. „Důvodem byly peníze,“ řekl Baker v podcastu Xbox Era. „Microsoft fakticky zaplatil, aby zvýšil svou výrobu a měl větší zásoby. Podle mě chytrá investice. Teď je na to vhodná doba, lidé chtějí akcie. Pokud chcete více předplatitelů služby Game Pass, nezískáte je, pokud si lidé nebudou moci pořídit konzoli.“

Poptávka po PS 5 je vyšší

Historicky byla poptávka po nejnovější herní konzoli od Sony vždy vyšší než po konzoli od Microsoftu. Jistě, v únoru 2022 Xbox v Severní Americe i v Evropě poprvé v historii překonal prodej PS 5, ale to je pravděpodobně důsledek toho, že se řada X stala dostupnější.

Pravdou je, že prodeje PlayStation 5 byly 1,7krát vyšší než prodeje Xboxu řady X/S. Většina renomovaných analytiků totiž očekává, že PS 5 v roce 2022 předčí Xbox Series X v poměru 2:1. Co tedy má PS 5, co Series X nemá? Oba stroje jsou vyrovnané a někteří by mohli tvrdit, že Series X má výhodu, protože nabízí více než 100 titulů optimalizovaných pro Dolby Vision HDR (PS 5 si vystačí s běžnou podporou HDR10).

Nakonec se vše odvíjí od věrnosti značce. PlayStation si začal získávat srdce hráčů již v roce 1994 – celých sedm let před příchodem prvního Xboxu na scénu. To je jeden z důvodů, proč se v současnosti prodalo 115,79 milionu kusů PS 4 – více než dvojnásobek 50,19 milionu kusů Xboxu One.

Obnovení zásob PS 5 je stále cílem překupníků

Čím vzácnější je PS 5, tím atraktivnější je pro překupníky – a tím víc se na tyto vzácné zásoby PS 5 zaměřují. Je to cyklus, který pokračuje od uvedení na trh. Zatím se zdá, že společnost Sony není schopna udržet na pultech dostatek konzolí, aby tento cyklus přerušila a uspokojila poptávku.

Letmý pohled na eBay potvrdil, že konzolí Xbox Series X je na online tržišti k prodeji mnohem méně. Ceny konzolí Xbox klesly mnohem blíže k maloobchodním cenám. Je zřejmé, že Sony PS 5 je pro překupníky stále horkým trhem, protože si na něm stále mohou vydělat poměrně vysokou přirážku. Zdá se, že Xbox si rozhodně poradil (a dodavatelský řetězec), nezbývá než doufat, že PlayStation bude v následujících měsících následovat jeho příkladu.

Zdroj: whathifi.com

Login
Loading...
Sign Up

New membership are not allowed.

Loading...