Jak se vám sedí, hráči?
Židle, koho vlastně zajímají? Jsou to prostě židle, nebo ne? Správně, jenže mnozí z nás, obzvláště ti, kteří sedí u počítače několik hodin v kuse, vědí, že není židle jako židle. Pořádné křeslo je dnes nezbytnou součástí celé herní výbavy. Je rozdíl, jestli sedíte osm hodin na nejlevnější kancelářské židli z výprodeje nábytkářského řetězce nebo na propracovaném herním trůnu….
Židle, koho vlastně zajímají? Jsou to prostě židle, nebo ne? Správně, jenže mnozí z nás, obzvláště ti, kteří sedí u počítače několik hodin v kuse, vědí, že není židle jako židle. Pořádné křeslo je dnes nezbytnou součástí celé herní výbavy. Je rozdíl, jestli sedíte osm hodin na nejlevnější kancelářské židli z výprodeje nábytkářského řetězce nebo na propracovaném herním trůnu.
Na trhu se herní křesla už pohodlně usadila. Najdete řadu značek, typů a druhů – na ty nejzajímavější se podíváme blíže. Herní křesla patří mezi hráči mezi žádané příslušenství, ti moudří vědí, že se investice do většího pohodlí vyplatí. U křesla ale platí víc než kdekoliv jinde, že je zapotřebí si jej vyzkoušet na vlastní kůži.
Co je nejdůležitější při výběru herní židle
Při výběru židle nejde jen o značku a o cenu, je důležité zaměřit se na několik stěžejních oblastí.
- Ergonomie – zcela zásadní aspekt, zvláště u hráčů. Správně zvolená židle může pomoci zlepšit držení těla. Je důležité, aby bylo možné přizpůsobit židli různým aspektům – pohyblivé podpěrky, nastavitelná výška jsou při dlouhodobém sezení nutností. Někteří výrobci dělají své židle i s pohyblivým sedákem a nastavit lze také náklon zadní opěrky. Čím více možností přizpůsobení, tím lépe.
- Materiál: většina židlí je potažená koženkou nebo síťovinou. Hráči se často při hře dost „zapotí“, což je třeba při výběru židle brát v potaz. Pro ty, kteří vyžadují prodyšnější materiál, je ideální volbou síťovina, ostatní si vystačí s koženkou.
- Na vzhledu záleží, tedy alespoň v případě židlí. Hráč samozřejmě chce, aby židle ladila s jeho stylem a doplňovala jeho setup. Drtivá většina herních židlí je vážně stylová – na výběr jsou různé barevné kombinace, některé jsou spíše útlé, jiné lákají téměř na dvousedák.
Gamingové pohodlí nebo kancelářský šunt?
Stejně jako u jakéhokoliv příslušenství i u herních židlí platí, že je pro ně specifický jistý design a další snadno rozpoznatelné prvky. Herní křesla jsou samozřejmě v souladu s nastoleným okázalým stylem známým jako „racing“ design. Na trhu najdete řadu křesel, která se „tváří“ jako herní, ale ve skutečnosti jde jen o ty nejlevnější kancelářské modely, kterým přibylo do laciného koženkového potahu pár barevných klínů, ale jsou v racing designu, což je ve výsledku činí ještě nepohodlnějšími, než kdyby se výrobci drželi při zemi.
Bolest zad a další problémy
Dlouhodobé sezení není zdravé, obzvláště pokud nesedíte správně (většina z nás rozhodně správně nesedí). Ohnutá záda zatěžují meziobratlové ploténky i svaly. Neježe je to bolestivé, ale může dojít k nezvratné deformaci páteře a pohybového aparátu. Při dlouhodobém sezení je v důsledku nečinnosti narušen oběhový systém, dýchání i trávení.
Za malé peníze se dá sedět
Pokud se podíváme na nabídku křesel, která se titulují jako herní, nejdostupnější budou ty od C-TECH. Tato značka je mezi hráči dobře známá – nabízí řadu gamingového příslušenství, jímž míří zejména na začínající hráče nebo ty, kteří chtějí cenově dostupné a především dobře vypadající vybavení. Velice vydařené jsou i židle C-TECH, co se vzhledu týče, nebudou dělat ostudu v žádném herním doupěti. Příznivá cena vyváží i některé nedostatky, jako jsou třeba nepohodlné loketní opěrky bez polstrování.
Zajímavou cenu mají také některé modely křesel Trust, které jsou stejně jako C-TECH potažené PU koženkou. Mají naklápěcí sedák s aretací a pevný rám. Křesla Trust už mají pohodlnější polstrované loketní opěrky, cenový rozdíl C-TECH je sotva patrný.
Cenově příznivá křesla s vysokou zadní opěrkou a dodatečnými polštáři (zkrátka ve stylu DX Raceru) vyrábí Giantex nebo Merax. Velké oblibě se i na tuzemském trhu těšila křesla Arozzi, u nižších modelů si ale někteří hráči nemohli zvyknout na pevné loketní opěrky, přesto jde provedením a konstrukcí o velice kvalitní kousky.
Ve stejné cenové kategorii jako nižší řada Arozzi jsou dobrou alternativou také značky SilentiumPC a Cougar, které mají modely, jež jsou důkazem, že i křeslo za cenu pět tisíc může nejen dobře vypadat, ale nabízet i pohodlí.
Je dražší lepší?
Překročíme-li hranici pěti tisíc, nastupují vylepšené řady již zmíněných výrobců. Přidává se k nim také například Connect IT, značka často kolísavé kvality, která se však v oblasti křesel zapsala poměrně dobře. Designově podařené židle s bederní a krční opěrkou nejsou vůbec špatné a jedinou vadou na kráse jsou jen opět nepohodlné loketní opěrky.
DX Racer vládne všem
Těm, kteří u počítače prosedí den, jsou určena propracovaná křesla, jimž kraluje DX Racer. Tato křesla se chlubí ocelovým rámem, úzkým pětiramenným křížem, vysokou opěrkou, několika houpacími režimy a podpěrnými polštáři. Velice dobrou pověst mají také křesla Playseat – i ta patří mezi dražší značky. Je pro ně typická kruhová obruč okolo kříže s kolečky – ta funguje jako pohodlná opěrka na nohy.
Je to však zmíněný DX Racer, který otočná křesla povýšil na pravé herní trůny. Je pravda, že jde o židle vyšší ceny, přesto má výrobce několik řad, aby uspokojil zákazníky všech kategorií.
Průvodce řadami křesel DX Racer
- O-Series (O=Origin): nejlevnější řada, PU koženka, fixní loketní opěrky.
- F-Series (F=Formula): vylepšená O série s nastavitelnými loketními opěrkami.
- R-Series (R=Racig): verze s vysokou zádovou opěrkou a více funkcemi.
- K-Series (K=King): deluxe série, „4D“ opěrky, hliníková konstrukce, větší kolečka.
- S-Series (S=Sentinel): druhá nejvyšší řada, pevná konstrukce, vhodná pro všechny typy hráčů.
- T-Series (T=Tank): nejvyšší řada, robustní a precizně provedená židle.
Zdroj: DCD Publishing
- Hardware
- 13. 5. 2018