Reportáž: Esport je na vzestupu, aneb IEM Katowice 2018

Reportáž: Esport je na vzestupu, aneb IEM Katowice 2018

Je to už měsíc, co vyvrcholil světový šampionát ESL (Electronic Sports League) v polských Katovicích, jedné z jeho nejoblíbenějších a nejlegendárnějších zastávek. Sportovní hala Spodek se stala svědkem finálových zápasů profesionálních týmů, které přítomným divákům názorně ukázaly, jak to vypadá, když se hraje o prestiž a finanční odměnu v řádu desítek tisíc dolarů. Hraní počítačových her bylo ještě před pár lety považováno…

Je to už měsíc, co vyvrcholil světový šampionát ESL (Electronic Sports League) v polských Katovicích, jedné z jeho nejoblíbenějších a nejlegendárnějších zastávek. Sportovní hala Spodek se stala svědkem finálových zápasů profesionálních týmů, které přítomným divákům názorně ukázaly, jak to vypadá, když se hraje o prestiž a finanční odměnu v řádu desítek tisíc dolarů.

Hraní počítačových her bylo ještě před pár lety považováno za bezúčelné zabíjení času. Herní průmysl je ale dnes jednou z nejprogresivnějších oblastí, která má nezanedbatelný dopad na dnešní společnost a její kulturu. Odhaduje se, že herní trh bude mít v letošním roce minimální hodnotu v rozmezí 165 až 170 miliard dolarů (hardware a software), někteří dokonce prorokují hodnotu až 350 miliard dolarů. Součástí celého herního byznysu je také esport, který začíná pronikat do povědomí stále většího počtů lidí.

Je to hra nebo sport?

Pokud patříte mezi sváteční hráče a naposledy jste hráli v počítačové učebně nestárnoucí klasiky, jako je Prince of Persia nebo Prehistorik, vězte, že máte co dohánět. Nejen, že vám uniklo několik desítek fantastických herních zážitků, ale pravděpodobně ani netušíte, co vzešlo z fenoménu multiplayerových stříleček. Na základech, které položily hry, jako jsou Doom nebo Quake, vyrostl fenomén, jehož rozměry a dopad si před pár lety dokázal jen málokdo představit.

Hráči se profesionalizovali, turnajů přibylo, zformovaly se ligy, potenciál nové sportovní aktivity si rychle uvědomili sponzoři (ostatně, kdo lépe odpromuje nové herní vybavení než člen vítěz ostře sledovaného turnaje) a peněžní odměny za vítězství začaly atakovat neuvěřitelné sumy. Vznikly také profesionální univerzitní týmy, jejichž členové dostávají stipendia, z úspěšných hráčů jsou celebrity, jež mají zástupy fanoušků.

Profesionální hráči trénují několik hodin denně, mají okolo sebe tým lidí, včetně masérů a psychologů, kteří dbají na to, aby byli sportovci ve formě. Významné turnaje probíhají ve velkých halách (hra je přenášena na několika obrazovkách a samozřejmě i živě streamovaná), kde se sejdou příznivci týmů v hojném počtu a další průběh a vzájemná rivalita připomínají klasické fotbalové či hokejové utkání.

Co se hraje

Na profesionální scéně se nejvíce prosadily tituly DoTA 2, League of Legends, Counter-Strike: Global Offensive, StarCraft IIHeroes of the Storm. Zejména pak Counter-Strike: Global Offensive patří k nejsledovanějším turnajovým hrám, je divácky nejpřístupnější (člověk nemusí hru a její mechanismy detailně znát, aby ji mohl sledovat), dynamická a atraktivní. Podobně je na tom střílečka Overwatch, Call of Duty nebo Rainbow Six Siege. V případě MOBA her je pro sledování lepší obeznámenost diváků, co a jak se vlastně hraje a jak to ve hře funguje.

Velké oblíbenosti se těší také karetní hra Hearthstone: Heroes of Warcraft. V České republice je několik hráčů světového formátu, kteří v Hearthstonu prorazili.

Týmy

Jak již bylo zmíněno, na scéně profesionálního esportu působí jednotlivci i týmy. Mezi nejznámější a nejvýznamnější patří například Team Liquid, Evil Geniuses, Newbee, Fnatic (vítěz katovického CS: GO šampionátu), Virtus.pro, Cloud9, Team EnVyUs, FaZe Clan, G2 Esports nebo Mousesports. Složení týmu je obvykle mezinárodní, elitní týmy mají hráče všech významných turnajových titulů. Jen pro pořádek – ve vyhlášených týmech najdeme i československou stopu – jedním z nejznámějších hráčů CS: GO je slovenský rodák Ladislav „GuardiaN“ Kovács, který působí ve FaZe Clanu. Česká jednička v CS: GO, Tomáš „oskar“ Štastný, je členem Mousesports.

Český esport

V oblasti esportu se u nás rozvíjí řada aktivit (největší význam má v současné době Mistrovství ČR v počítačových hrách), které se začínají dostávat do širokého povědomí. Na tuzemské scéně působí také několik týmů, které mají ambice zapůsobit na mezinárodní scéně.

eSuba a ti druzí

Herní týmy u nás začaly vznikat na konci 90. let, kdy zažíval boom titul Quake 3 Arena. Jedním z prvních herních klanů byl tým NecroRaisers, jemuž jako konkurence vyrostl legendární tým nEophyte.

Patrně nejznámějším českým esportovním týmem je však už více než deset let eSuba, která je prakticky synonymem českého esportu. Jde o nejdéle fungující tým, samozřejmě i jeden z nejúspěšnějších v České republice a na Slovensku. Za dobu svého působení se může eSuba pochlubit několika tituly mistrů světa. V současné době čítá hráčská základna eSuby okolo pěti desítek hráčů, desítka z nich působí na profesionální a poloprofesionální úrovni. V jejich záběru je řada titulů, největší pozornost však připadá samozřejmě na Counter-StrikeHearthstone. eSuba se podílí také na organizaci herních eventů a patří ji významné zásluhy za rozvoj esportu u nás.

Úspěchy se chlubí také tým Alza.eXtatus (dříve jen eXtatus), který vznikl v roce 2008, za deset let existence už si vydobyl solidní pozici a patří k současné tuzemské špičce.

Svého času patřil mezi elitu také multiklan eEriness, který v České republice působí od roku 2006. V posledních letech měli hráči eEriness úspěch zejména ve hře DoTA 2, HearthstoneClash Royale. Sestavu má eEriness také samozřejmě na CS: GO.

Kde sledovat esport

Portály, kde se dají sledovat otevřené turnaje, kvalifikace i vyšší liga, se liší svou kvalitou i přehledností. Mezi tuzemské nejvýznamnější kanály patří zejména playzone.cz, grunnex.com a play.eslgaming.com/czsk. Daleko hodnotnější a přínosnější je však sledování esportovních klání přímo. Pokud se vám ale nechce objíždět turnaje, což je mimochodem nezapomenutelný zážitek, je ideálním kanálem zejména Twitch, kde se streamují celé turnaje, ale najdete zde také přenosy samotných hráčů.

Zdroj: DCD Publishing

Login
Loading...
Sign Up

New membership are not allowed.

Loading...