Vyplatí se mechanická klávesnice?

Vyplatí se mechanická klávesnice?

Není klávesnice jako klávesnice. Na trhu je nepřeberné množství typů, značek, barev, tvarů, velikostí… My se podíváme na to, zda se mechanická klávesnice vyplatí pro hraní her.

Na mechanické klávesnice se pějí mezi hráči oslavné ódy, stavějí se jim sochy i katedrály a doslova se uctívají. „Cvakající“ klávesnice si oblíbili nejen gameři, ale i další uživatelé. Jsou mechanické klávesnice skutečně tak úchvatné?

Co je mechanická klávesnice?

Většina běžných uživatelů na celém světě používá tzv. membránovou klávesnici, kterou obvykle výrobci „přibalují“ k PCčkám jako standard. V jádru fungují membránové i mechanické klávesnice na podobném principu. Uvnitř mají něco, čemu se říká „matice kláves“, což je mřížka vzájemně propojených obvodů. Když stisknete klávesu, obvod pod touto klávesou se „uzavře“, což vede k průtoku proudu.

Klávesnice má vlastní procesor a firmware, který dekóduje signál a posílá jej do I/O portů počítače. Mechanická a membránová klávesnice se však liší právě tou částí klávesnice, která toto uzavření obvodu aktivuje.

Mechanická klávesnice má pod každou klávesou jednotlivé spínače, které jsou ovládány pružinou s malými kovovými kontakty, které při stisku uzavřou obvod. Membránová klávesnice se naproti tomu skládá ze silikonové/polyuretanové/pryžové membrány, která se táhne po celé délce desky. Výroba membránové klávesnice trvá kratší dobu a je levnější, protože není potřeba tolik dílů a práce. Místo konstrukce a testování jednotlivých spínačů lze membrány jednoduše vytisknout. Membránová konstrukce je také odolnější vůči vodě. Ve skutečnosti se její varianta používá v běžných domácích spotřebičích, v dálkových ovladačích a ovládacích panelech.

Pod každou klávesou jsou malé kopulky, pod nimiž je vodivý materiál. Tyto kopule se při stisku klávesy stlačí a po uvolnění tlačí krytku klávesy nahoru.

Pod touto vrchní vrstvou je další membrána, která je vybavena vrstvou s obvody. Uprostřed je nevodivá podpůrná vrstva s otvory umístěnými v místech, kde by měly být klávesy. Když se horní a spodní membrána dostanou do kontaktu, uzavřou obvod a stisknutí klávesy je zaznamenáno.

Spínače mechanické klávesnice

Mechanická klávesnice má pro každou klávesu samostatné spínače. Tyto spínače jsou připojeny (připájeny) k matici kláves pod nimi. Dále jsou zde komponenty jako procesor, řadič LED a paměť ROM (moderní mechanické klávesnice mají přizpůsobitelné profily pro makra, osvětlení atd.).

Neoblíbenějším typem spínačů jsou Cherry MX, které se skládají za čtyř hlavní součásti: dříku, posuvníku, kovových kontaktních listů (ty jsou obvykle pozlacené pro lepší vodivost) a pružinky.

Všechny komponenty se nacházejí v plastovém krytu spínače se svorkami, které jej připojují ke klíčové matici. Dřík je pohyblivá konstrukce připomínající sloupek, která je připevněna k horní části jezdce a slouží jako základna pro krytku klávesy. Jezdec je to, co tlačí na kovové kontaktní listy, aby se uzavřel nebo otevřel obvod. V klidové poloze spínač udržuje obvod stále otevřený, protože oba kovové kontakty se nemohou vzájemně dotýkat.

Když dojde ke tlaku na krytku klávesy, jeden z kovových listů se zachytí na malém vroubkovaném hrbolku na jezdci a posune se z cesty. Jakmile hrbolek mine, vrátí se zpět a přichytí se k nyní odkrytému druhému kontaktnímu listu.

Aktivační bod je definován jako vzdálenost, kterou urazí od klidového stavu, než se oba kovové kontakty setkají, čímž se obvod uzavře. Rychlost, s jakou se klávesa může odrazit, a síla, která je potřebná k jejímu stisknutí, závisí na tuhosti pružiny. Posuvník má ve spodní části malý tyčinkový nástavec, který se zasouvá do vinuté pružiny, aby se zabránilo jeho vyjetí z polohy. Jakmile na klávesu přestane působit síla, pružina ji vytlačí zpět nahoru a obvod se uzavře. Horní část dříku je určena jako základna pro montáž krytky klávesy, která je obvykle vyrobena z plastu ABS nebo PBT. Nápisy se vytvářejí laserovým leptáním nebo vstřikováním.

Kromě společnosti Cherry vyrábejí mechanické spínače také například společnosti Topre, IBM, Logitech atd., které mají své vlastní varianty mechanických spínačů.

Typy mechanických spínačů

Mechanické spínače můžeme na základě jejich hmatového ovládání a hlasitosti rozdělit do tří základních skupin: hmatové (tactile), lineární (linear) a hybridní (hybrid).

Hmatové (tactile)

Příkladem je tohoto typu je spínač Cherry MX Blue, který má speciální nákružek kolem posuvníku s mimořádně výrazným výstupek na základně.

Tento nákružek naráží při sestupu dolů na krček dříku, což spínačům Blue dodává jejich charakteristický zvuk „cvaknutí“ při aktivaci. A právě mimořádně velký výstupek je to, co zajišťuje hmat, protože se při sestupu dolů zachytí na pružném kovovém kontaktu.

Přesný okamžik aktivace modrého spínače lze cítit na vlastní kůži, což z něj činí vynikající volbu pro psavce a programátory, kteří pracují sami doma. Tento typ hlasitých mechanických spínačů ale dokonce některé firmy ve svých kanclech zakázaly, protože by větší počet lidí píšících najednou způsobil na pracovišti rozruch.

Lineární

Lineární spínače často upřednostňují lidé, kteří chtějí výhody mechanické klávesnice, ale obejdou bez jejich charakteristického cvakání. Tento typ je také považován za vhodný pro hraní her, protože nabízí příjemný a lineární stisk kláves, který lze snadno předvídat.

Doba resetování je u lineárních spínačů také nižší, takže lze provádět opravdu rychlé po sobě jdoucí stisky. Nemusí se čekat, až se klávesa vrátí na 80 % cesty před dalším stiskem.

Zástupcem lineárních spínačů jsou Cherry MX Red a jejich o něco tužší bratranec s vyšší aktivační silou – Cherry MX Black. Když už mluvíme o aktivační síle, u Cherry Red stačí k zaregistrování stisku klávesy pouhých 45 ± 20 gf (gramová síla). Spínač Cherry Red má tak lineární a příjemný stisk díky tomu, že nemá na svém posuvníku žádný vroubkovaný výstupek.

Hybridní spínače

Tento typ přepínače kombinuje to nejlepší z obou výše uvedených typů. Jako příklad poslouží spínač Cherry MX Brown – je hmatový a zároveň tichý.

Tedy ne tak tichý jako Red nebo tak hmatový jako Blue. Na rozdíl od červeného spínače má hnědý spínač na svém posuvníku výstupek, který vám při průchodu kovovými kontakty poskytne hmatovou zpětnou vazbu. Tento výstupek je však menší ve srovnání s tím, který je na modrém spínači, takže je stisk plynulejší. A samotný jezdec je pevně spojen s dříkem, místo aby fungoval jako pohyblivý nákružek, takže se při každém sepnutí spínače neozve cvaknutí.

Další typy mechanických spínačů

Buckling spring/vzpěrná pružinka

Tento typ spínačů se nejčastěji vyskytuje v populárních klávesnicích IBM Model M z 80. let a má velmi jednoduchou konstrukci, na které se však naprosto skvěle píše. Pouzdro tohoto spínače se skládá z otočného kladívka, na kterém je připevněna dlouhá, ale tenká vinutá pružina.

Kdykoli stisknete klávesu a pružinu stlačíte, pružina se sama od sebe složí nebo vzpruží a uvolní kladívko, které pak udeří na kontaktní bod a dokončí obvod.

Topre

Vyskytuje se pouze na špičkových klávesnicích a v komunitě se kolem tohoto spínače vede řada sporů. Někteří skeptici jej nepovažují za „opravdový“ mechanický spínač, protože využívá prvky, které se nacházejí v membránových klávesnicích.

Na druhou stranu má kovovou pružinu stejně jako tradiční mechanický spínač a kromě gumové kopule na vrcholu pružiny nemá žádnou membránu.

Spínač Topre funguje tak, že pomocí stlačení pružiny aktivuje kapacitní obvod umístěný ve spodní části spínače. Stisk klávesy je lineární jako u spínačů Cherry Red, ale spínače Topre jsou pocitově hodně unikátní. Jako mechanicko-membránový hybrid.

Alps

Tento typ spínače pochází z 80. let a jeho původní výrobce již není na trhu. Existuje však několik designů inspirovaných spínači Alps (v podstatě jde o klony), přičemž nejčastěji se vyskytující se nazývá „Bigfoot“. To kvůli jeho opravdu širokému představci, který zvětšuje celkovou plochu spínače.

Spínače Alps jsou velmi vzácné a jsou k dispozici ve dvou verzích – složité a zjednodušené. Vyrábějí se v několika barvách, a to jak s hmatovými, tak i s lineárními modely. Zjednodušené spínače Alps jsou tišší a ve srovnání se složitými typy plynulejší.

Je mechanická klávesnice lepší pro hraní?

Jednoznačná odpověď na tuto otázku neexistuje. Každému vyhovuje něco jiného. Mechanická klávesnice sama o sobě nezaručí lepší herní zážitek a najdou se i hráči, kterým tyto klávesnice nevyhovují. Nicméně pojďme si shrnout jejich nesporné výhody:

  • Za prvé, lineární spínač, jako je Cherry Red, má nízkou aktivační sílu (pod 50 gramů). To je ideální v případě, pokud musíte stisknout více kláves v rychlých sekvencích ve fast-paced hrách. Lehké stisky kláves pomáhají také v RTS hrách, kde mačkáte hodně kláves pro ovládání více jednotek, protože vaše prsty se po dlouhých herních seancích tolik neunaví.
  • Další výhodou mechanických klávesnic je, že pro aktivaci klávesy nemusíte stisknout klávesu až na doraz. Bod aktivace se nachází někde uprostřed, takže pokud se naučíte jej rozpoznat, můžete reagovat rychleji než vaši soupeři. To se hodí v kompetitivním hraní, kde záleží na každé milisekundě.
  • Hráči se shodují, že pro hraní jsou ideální spínače Cherry Red nebo podobné lineární typy. Lineární spínače mají také rychlejší resety, což znamená, že se po uvolnění rychleji deaktivují. Takže se můžete rychleji připravit na další stisknutí ve srovnání s klikacími spínači, jako jsou Cherry MX Blue. Co to všechno znamená pro hráče? Může reagovat rychleji než oponent, který používá membránovou klávesnici, protože klávesa se aktivuje uprostřed dráhy a potřebuje menší sílu ke stisku. Lze také stisknout několik kláves současně, aniž by se klávesnice zasekla, protože všechny slušné mechanické klávesnice mají N-key rollover vyšší než 10.
  • Některé dokonce umožňují stisknout každou jednotlivou klávesu a všechny je zaregistrují. Dobré mechanické klávesnice mají také odolnou konstrukci, takže mají větší šanci přežít výbuchy vzteku, které levnější modely často nepřežijí. Mechanickou klávesnici lze také donekonečna přizpůsobovat nejrůznějšími druhy kláves. Je možné také instalovat O-kroužky pro snížení vzdálenosti zdvihu a úrovně hluku, O-kroužky lze skládat na sebe a znásobit tak efekt.
  • Mezi další výhody mechanické klávesnice patří také to, že je konzistentní, takže klávesy nejsou lehčí nebo rozviklané ani po letech intenzivního používání.

Kolik stojí mechanická klávesnice

Mechanické klávesnice jsou podstatně dražší než základní membránové modely. Nicméně při správné péči vydrží více než deset let. Nabídka značek a modelů je obrovská. Od naprostého (a nepoužitelného) low-endu, až ke špičkovým designovým skvostům – mechanická klávesnice existuje zkrátka pro všechny typy zákazníků.

Dají se pořídit levné čínské modely, které vyjdou do 1 000 korun – takové se však hodí maximálně pro začátečníky a nenáročné uživatele a rozhodně nedemonstrují kvality a schopnosti mechanických klávesnic. Kvalita se může v nižších cenových relacích značně lišit v závislosti na značce. Některé jsou přímo šmejdy, ale dají se najít i poměrně ucházející modely.

S rostoucí cenou se samozřejmě zvyšuje počet funkcí a zlepšuje se i kvalita materiálů. U lepších modelů se nachází například průchod USB, který umožní připojit zařízení, jako je telefon, externí úložiště, myš, flash disk atd. Špičkové modely jsou vyrobeny z vysoce kvalitního obráběného hliníku a mají robustní y které jsou obvykle vstřikované pro dlouhodobou životnost. A nechybí ani luxusní prvky, které, jako jsou tlačítka hlasitosti, vyhrazená tlačítka médií, RGB podsvícení jednotlivých kláves atd. Kvalitní mechanická klávesnice určená pro hraní se průměrně pohybuje okolo 3 000 korun. Špičkové modely se prodávají od 5 000 korun výše.

Zdroj: gamingshift.com

Login
Loading...
Sign Up

New membership are not allowed.

Loading...