Valve představil Steam.TV, bude konkurovat Twitchi?

Valve představil Steam.TV, bude konkurovat Twitchi?

Společnost Valve je nekorunovaným králem digitální distribuce her. Platformu Steam zná dnes bez výjimky každý hráč. Valve má ve svém portfoliu také několik esportovních titulů, v čele s Counter-Strikem a oblíbenou MOBA hrou Dota 2, která rovněž patří v prostředí profesionálního hraní k jedné z nejsledovanějších, a to i díky prize poolu, který na letošním The International (největší turnaj v Dota 2) přesáhl 24…

Společnost Valve je nekorunovaným králem digitální distribuce her. Platformu Steam zná dnes bez výjimky každý hráč. Valve má ve svém portfoliu také několik esportovních titulů, v čele s Counter-Strikem a oblíbenou MOBA hrou Dota 2, která rovněž patří v prostředí profesionálního hraní k jedné z nejsledovanějších, a to i díky prize poolu, který na letošním The International (největší turnaj v Dota 2) přesáhl 24 milionů dolarů. Valve na The Internetional letos představil také vlastní platformu pro broadcastování her – Steam.TV.

Twitch je v současné době nejrozšířenější a nejpopulárnější platformou určenou pro streamování her, respektive přímé přenosy hraní. Hráči mohou prostřednictvím Twitche vysílat v reálném čase své hraní a jako oficiální kanál jej využívají snad všechny herní týmy a turnaje. Možnosti Twitche využívají ale nejen hráči – svůj um zde s oblibou předvádějí dychtivým davům různí kreativci. Twitch má exkluzivní pozici a během pouhých osmi let existence platforma zažila prudký rozmach a rozvoj. Potenciál nové služby si rychle uvědomil Amazon, který v roce 2014 Twitch koupil za 970 milionů dolarů. Bez nadsázky můžeme říct, že Twitch je v současné době hlavní platformou pro broadcasting her. Na obzoru se však objevuje významná konkurence v podobě vlastní platformy od Valve – Steam.TV.

Stopa Valve

Valve patří mezi nejvýznamnější společnosti v herním průmyslu a během posledních 20 let podstatně změnil herní prostředí. Začátky Valve sahají do poloviny 90. let minulého století, kdy byla společnost založena. Tehdy se Valve zabývalo výhradně vývojem her a hned první titul jí vydobyl nesmazatelné místo v herní historii. Řeč je samozřejmě o „nejlepší počítačové hře všech dob“, Half-Lifu. Portfolio Valve zahrnuje i další oceňované hry, jako jsou zmíněné Counter-Strike a Dota, Day of Defeat, Team Fortress, Left 4 Dead nebo Portal.

Od vývoje her se Valve nikdy neoprostilo, své portfolio a nabídku ale společnost dokázala uzpůsobit vývoji na trhu, díky čemuž prakticky definovala, jak má vypadat platforma pro digitální distribuci her a rozvoj herní komunity. Steam Valve představilo v roce 2003, tedy ještě předtím, než Apple zpopularizoval koncept app storu. Během dalších 15 let se Steam stal přední platformou pro publikaci obsahu i navázání kontaktu s uživateli pro tisíce tvůrců a vydavatelů. Steam se pyšní obrovskou komunitou hráčů, kterým nabízí nejen možnost pohodlně nakupovat hry, ale také společně hrát, hodnotit hry, sdílet své názory a komunikovat.

Valve se chopilo i dalších příležitostí a ve snaze nabídnout uživatelům Steamu lepší herní zážitky přišlo i s hardwarovými doplňky, jako je speciální gamepad Steam Controller nebo streamovací zařízení Steam Link (které ale nebylo příliš úspěšné). Společnost Valve se také podílela na Vivu, systému pro virtuální realitu, který uvedla na trh společně s HTC.

Že by Valve nabídl Twitchi podobnou službu určenou přenosům her a herních klání, se jeví jako naprosto logický krok, a zůstává spíše otázkou, proč k tomu nedošlo daleko dříve.

Steam.TV je tady

Na konci léta se ve dnech 20. – 25. srpna konal největší turnaj věnovaný MOBA hře Dota 2. Ve vancouverské Roger Areně se utkali ti nejlepší z nejlepších a vítězové si mezi sebou rozdělili více než 24 milionů dolarů (absolutní vítěz si odnesl více než 11 milionů dolarů). Ale nenechme se unést válečnou vřavou na monitoru a vraťme se k Steam.TV – právě na Steam.TV bylo možné celý The International sledovat. Vedle živého přenosu z turnaje nabídlo rozhraní Steam.TV také chatovací část umístěnou po pravé straně vedle videa (to je naprosto totožné jako u Twitche). Ke službě je možné přihlásit se pomocí přihlašovacích informací používaných pro Steam, lze zde také přistupovat k seznamu přátel ze Steamu a seskupovat je do skupinových chatů, v Chromu je také podporován voice-chat.

Steam.TV je zatím omezen výhradně na Dotu a na první pohled působí poněkud stroze, což ještě umocňuje téměř nulová komunikace ze strany Valve, které zatím nepřiblížilo své plány. Vše ale nasvědčuje tomu, že Twitchi prakticky přes noc vyrostla konkurence, od které se hodně očekává.

Zdroj: DCD Publishing

Login
Loading...
Sign Up

New membership are not allowed.

Loading...