Spider-Man: V síti marvelovského superhrdiny

Spider-Man: V síti marvelovského superhrdiny

Hry, které vycházejí jako „doprovodný materiál“ k filmům, knihám a komiksům, jsou často nezáživné jednorázovky, jejichž účelem je vyždímat z hypu okolo nějaké série co nejvíc. To však není případ Spider-Mana, akční adventury studia Insomniac Games, kterou vydalo Sony Interactive Entertainment exkluzivně pro konzole PlayStation 4.

Spider-Man je bezesporu nejznámější hrdina z marvelovského univerza, kterého bezpečně poznají i ti, kteří nikdy neslyšeli o X-Menech, Kapitánovi America, Deadpoolovi nebo Hulkovi. Spider-Man není žádný komiksový nováček, poprvé se objevil na stránkách Amazing Fantasy už v roce 1962, za jeho tvůrce se označují Stan Lee a Steve Ditko.

Z příběhu studenta Petera Parkera, který má nadlidské schopnosti vyvolané kousnutím radioaktivního pavouka, se stal jeden z nejpopulárnějších fenoménů komiksového světa. Spider-Man se kromě nekonečné komiksové série dočkal animovaného seriálu, pompézních filmových adaptací, ale i muzikálového zpracování, které bylo uvedeno na Broadwayi. Nedávno konečně zabodovala také konečně kvalitní herní adaptace.

Pevná síť

Spider-Man se dočkal už několika herních zpracování, jejichž úroveň, mizerná hratelnost a chabé provedení vedly mnohé fanoušky k obavám, že podobný osud potká i playstationovou verzi vydanou na podzim loňského roku. Během prvních tří dní od vydání se prodalo 3,3 milionu kopií hry a bylo jasné, že všechny obavy byly zbytečné. Odborná veřejnost i hráči se shodují, že jde o nejlepší videoherní adaptaci komiksu, která dosud vznikla (pravda, konkurence tady není právě na vysoké úrovni), a jde o nejrychleji se prodávající hru v historii Sony Interactive Entertainment. Dosud bylo prodáno přes devět milionů kopií, což ze Spider-Manačiní nejprodávanější hru na PlayStation 4 vůbec (za sebou nechal i Uncharted 4: A Thief’s End, Horizon Zero Dawnnebo God of War).

Originalita a hratelnost

Tvůrci vsadili na originální příběh, který nesouvisí se žádnou linií z komiksů nebo filmů, přičemž vypráví příběh superhrdiny Spider-Mana, ale nezanedbává ani jeho „civilní“ verzi, tedy samotného Petera Parkera.

Děj hry se odvíjí v současném New Yorku, přičemž je hra koncipována jako „open-world“, tedy hráč má možnost svobodného pohybu po herním světě. K dispozici jsou také čtyři úrovně obtížnosti – friendly, amazinga spectacular, které po vydání ještě doplnila úroveň ultimate. Žánrově je hra akční adventurou viděnou z pohledu třetí osoby, drtivou většinu hry prochází hráč v roli Spider-Mana, ale v některých dílčích scénách hraje za odmaskovaného Petera Parkera, ale i Mary Jane Watsonovou nebo Milese Moralese. Řešení většiny puzzlů je na Spider-Manovi, ostatní postavy se obvykle musejí pouze dostat na nějaké konkrétní místo, aby došlo ke spuštění další akce. Ve hře samozřejmě nechybí cameo samotného Stana Lee.

Pochopitelně je hraní za Spider-Mana zábavnější, a to díky jeho schopnostem – Spider-Man skáče, střílí sítě, na kterých se houpe mezi mrakodrapy tyčící se napříč herní verzí Manhattanu, což je skutečně díky úžasnému grafickému zpracování opravdu spektakulární zážitek. Ve hře jsou k vidění také lokace známé z marvelovského světa, jako je věž Avengerů, Sanctum Sanctorum, právnická kancelář Nelson & Murdock, ale i reálná místa, jako je Empire State Building nebo Madison Square Garden.

Spider-Man může (a musí) využívat své pavoučí smysly, díky kterým může předvídat útoky a může se jim včas vyvarovat. Ve Spider-Manovi se také samozřejmě musí pavoučí hrdina potýkat s nepřáteli, přičemž první interakce, kdy má hráč jen základní schopnosti a vybavení, jsou skutečně jako souboj pavoučka s plácačkou, ale díky možnosti rychle se vyvíjet a upgradovat svou výbavu pomocí tokenů, které hráč sbírá za plnění úkolů, se karta rychle obrátí a následně už jde o skutečnou superhrdinskou akci. Možnosti, jak likvidovat nepřátele, se díky obrovskému množství různých gadgetů postupně rozšiřují, stejně tak přibývají s herním postupem různé převleky, které mají rozdílné schopnosti.

Důvod, proč pořídit PlayStation 4

Spider-Manje zábavná, rychle osvojitelná a rozsáhlá hra, která z PlayStationu 4 doslova vymáčkla maximum. Graficky úchvatná podívaná v kombinaci se skvělou hratelností a nebývalou dynamikou dělá ze Spider-Mananejen nejlepší superhrdinskou hru, co tu dosud byla, ale i jednu z her, kvůli kterým se vyplatí pořídit si PlayStation 4.

Login
Loading...
Sign Up

New membership are not allowed.

Loading...