Několik poznámek k herním myším
Herní myši patří mezi nejnápadnější a také nejdůležitější gamingové „nástroje“ – na trhu najdete nepřeberné množství značek, barev, designů a tvarů. Ozývají se skeptické hlasy, které tvrdí, že si člověk při hraní vystačí s běžnou myší „za pár korun“, proto se pojďme podívat blíže na specifika gamingových myší. Řekněme si na rovinu, že herní myši nikoho automaticky nekatapultují mezi…
Herní myši patří mezi nejnápadnější a také nejdůležitější gamingové „nástroje“ – na trhu najdete nepřeberné množství značek, barev, designů a tvarů. Ozývají se skeptické hlasy, které tvrdí, že si člověk při hraní vystačí s běžnou myší „za pár korun“, proto se pojďme podívat blíže na specifika gamingových myší.
Řekněme si na rovinu, že herní myši nikoho automaticky nekatapultují mezi hráčskou elitu, nicméně mohou přinést jisté výhody a často překvapí mírou komfortu, který u kancelářské myši za 120 korun opravdu nenajdete.
Když se řekne herní myš, leckdo si vybaví okázalé kousky, kterými gamingové myši definovala již zaniklá společnost MadCatz (z trhu však značka ještě nezmizela). Dnes se trend ubírá směrem k minimalismu a na první pohled vypadají herní myši docela „fádně“. Složité konstrukce, řada neprakticky umístěných tlačítek a všudypřítomné zběsile svítící LEDky vystřídaly designově úspornější hlodavci. Jak se tedy dnešní herní myš liší od běžné? Jak můžete svým zákazníkům pomoci s výběrem a nákupem ideální gamingové myši?
Nejznámější značky herních myší:
- ASUS
- Corsair
- Creative
- Logitech
- MadCatz
- Roccat
- Razer
- SteelSeries
- Thermaltake
Herní myš by měla být vybavená pokročilým optickým či laserovým senzorem, který zajistí rychlejší a přesnější pohyby, a neměla by chybět možnost jistého přizpůsobení (závaží, programovatelná tlačítka, změna DPI, tuhost tlačítek atp.). Herní myši mají také oproti běžným myším odolnější spínače, které vydrží náročnější provoz. Drtivá většina výrobců nabízí široké možnosti nastavení a přizpůsobení pomocí dodávaného softwaru (často je součástí balení, případně je možné software stáhnout na stránkách výrobce). Tento software většinou umí víc než měnit podsvícení – lze s ním měnit nastavení tlačítek, DPI, makra, kalibrovat myš pro různé typy podložek. Tato nastavení si většina myší pak umí uložit do vlastní paměti a při použití u jiného počítače je není zapotřebí znovu nastavovat.
Laser nebo optika?
Tím „nejlepším“ senzorem se chlubí snad všichni výrobci. Jaký je ale pro hraní ideální? Optický senzor využívá k osvětlení plochy LED diodu a sleduje konstantně světelný proud podle pohybu myši po ploše. Myši s optickým senzorem se nemusejí znovu kalibrovat, když se myš například přesouvá, zvedá a podobně. U optických myší záleží hodně na povrchu (kvůli LED diodě), po kterém se myš pohybuje.
Laserový senzor dokáže přesně snímat pohyb nezávisle na typu povrchu, umožňují vyšší nastavení DPI a s tím i vyšší přesnost při jemnějším pohybu. Světlo obstarává infračervený laser, jenž vyzařuje přes lesklý prstenec, který snímá odraz. Extrémní citlivost pro profesionální hráče představuje výhodu – během krátkého času mohou přesněji „zaměřit“ cíl.
Ačkoliv se začínají objevovat skutečně kvalitní bezdrátové modely, největší zastoupení mají stále kabelové myši, u nichž se předpokládá rychlejší odezva bez rušivých „input lagů“ a také není zapotřebí myš nabíjet či měnit baterie. Tento nedostatek u bezdrátových myší řeší například dobíjecí podložky, avšak zde už se cena posouvá do hladiny, která není zatím příliš atraktivní.
Myš musí padnout
Existují hráči, kteří mají jasno a jdou po konkrétním modelu a značce. Jsou zde však i váhaví střelci, kteří chtějí herní myš, ale v nepřeberném množství značek a tvarů potřebují průvodce.
Myš, herní samozřejmě nevyjímaje, musí v první řadě dokonale sedět do ruky. To ocení uživatel nejen při hraní: pravděpodobně bude myš používat i k jiným účelům. Každý hráč je jiný, stejně tak jeho preference či způsob uchopení myši můžou být prvními dobrými vodítky pro výběr. Obecně máme tři základní úchopy myši (gripy):
Palm grip
- základní a nejrozšířenější úchop nejen u hráčů
- prsty leží volně na tlačítkách a dlaň pokrývá tělo myši
Tip grip
- špičky ukazováčku, prostředníčku a prsteníčku se dotýkají levého, středního (kolečka) a pravého tlačítka
- dlaň se myši nedotýká, myš je přidržována palcem
Claw grip
- kombinace výše uvedených
- dlaň je položena na spodní části myši, prsty jsou pokrčené a dotýkají se tlačítek, palec je rovněž pokrčený a přidržuje myš ze strany
U některých herních žánrů může konkrétní úchop představovat výhodu. Větší myši jsou lepší pro klasický „palm“. Menší myši, které nemají plochu pro celou dlaň, jsou ideální pro tip grip. Uživatelé, kteří preferují claw grip, si oblíbili zejména rovné a užší myši s delšími hlavními tlačítky.
Polling rate
Často uváděným parametrem je u herní myši polling rate, který udává frekvenci komunikace mezi myší a počítačem. Polling je udáván v hertzích (nejčastěji v rozmezí 125-1 000 Hz), čím vyšší hodnota, tím častěji myš hlásí svou pozici (1 000 Hz = tisíc ohlášení za vteřinu).
Myš podle herního žánru
Hraní už je velice široký pojem – tak, jak se vyvíjí gaming samotný, vyvíjí se i herní příslušenství. Na trhu jsou k dispozici také myši, které jsou navrženy tak, aby hráčům usnadnili hraní konkrétních herních žánrů. Jde o další způsob, jak vybrat ideální myš – samozřejmě platí i výše uvedené dělení podle uchopení, takže myš určenou pro hraní stříleček lze uchopit dle libosti.
Myš na střílečky
V jednoduchosti je krása: menší tělo, dvě až tři palcová tlačítka, dvě základní tlačítka a scrollovací kolečko uprostřed a většina hráčů je spokojená. Pro střílečky se nejlépe osvědčily základní a nejrozšířenější typy myší. Co je potřeba? Obstarat primární střelbu, změnu zbraně či zoom, sekundární střelbu. Myši vhodné pro střílečky jsou relativně jednoduché a hráči si na ně během hry rychle zvyknou a pro perfektní ovládání si vystačí se třemi prsty. Na lepších modelech z této kategorie ještě nechybí tlačítka pro úpravu DPI. Některé myši pro střílečky mají i tzv. zaměřovací tlačítko – po jeho stisknutí dochází k dočasnému snížení DPI, které pomáhá zejména při odstřelování co nepřesněji zamířit.
Reprezentativní kousky: Razer DeathAdder, Razer Mamba, Logitech G402, Corsair M65, SteelSeries Rival 300
DPI
Parametr, se kterým se v myším světě uživatelé často setkávají, je DPI (dots per inch). Jde o údaj popisující, kolik bodů na vzdálenosti palce myš sejme, tedy jak je citlivá. Čím vyšší DPI, tím citlivější myš je a rychleji se ukazatel pohybuje. U herních myší je často k dispozici několik DPI režimů, mezi kterými lze podle potřeby přepínat.
Nejběžnější DPI u herních myší: 3 200, 5 000, 12 000
MMO myši
Masivní multiplayerové onlinovky, jako je World of Warcraft, real-timové strategie jako Age of Empiresnebo MOBA hry typu League of Legends mají několik společných herních mechanismů – vyskytuje se v několik velmi specifických skillů, které jsou zapotřebí pro zdolání jistých situací, kdy je nutné reagovat opravdu velmi konkrétně a velmi rychle. Zrodily se proto MMO myši, na první pohled „šílené“ modely, které mají i dvanáct a více palcových tlačítek (ta jsou umístěna na pravém boku myši). MMO myši jsou ideální pro hry, kde je zapotřebí střídat více dovedností nebo ovládat více skupin (jednotek). Začínající hráči si na tyto myši musí chvilku zvykat, nemluvě o tom, že je zapotřebí také nastavit, co má které tlačítko za funkci. Příliš se neosvědčilo používat tato tlačítka jako funkční pro hry, kde je zapotřebí rychlá a přesná akce (střílečka), a to zejména pro nepraktičnost – boční tlačítka a „palcový grif“ vyžadují trénink, který se však při toulkách po Azerothu vyplatí.
Reprezentativní kousky: Razer Naga, Logitech G600, Corsair Scimitar, Roccat Nyth
Hybridní myši a myši pro leváky
Leváci mají v oblasti myší poněkud omezenější výběr – výhradně levorukých modelů je málo. Výrobci gamingových periférií ale často nabízejí univerzální modely, které mohou používat praváci i leváci. V návaznosti na to lze myš upravovat – nejčastěji měnit polohu tlačítek. Tyto myši se vyznačují symetrickým tělem, stejnými hlavními tlačítky a palcovým tlačítkem na obou stranách s tím, že nepoužívaná si uživatel deaktivuje. Dražší kousky z této kategorie umožňují měnit boky myši tak, aby byla palcová tlačítka na požadované straně. Čistě levoruké modely herních myší nabízel donedávna jen Razer.
Hybridní myš může být dobrá volba nejen pro leváky, ale zejména pro sváteční hráče, kteří požadují flexibilnější model.
Reprezentativní kousky: Razer Abyssus, Razer Naga Hex V2, Logitech G903, Roccat Kova, SteelSeries Sensei, SteelSeries Rival 500
Důležité otázky pro výběr herní myši:
- Pro jaký typ her bude myš určena?
- Je hráč zatížen na konkrétní značku?
- Hledá hráč designově okázalý nebo spíš funkční model?
- Jaký úchop hráč preferuje?
- Hraje hráč s podložkou či bez?
- Chce hráč bezdrátovou nebo kabelovou myš?
- Jsou vyžadovány nějaké speciální funkce?
Zdroj: DCD Publishing
- Hardware
- 12. 1. 2018