Čína zakázala Twitch, protože jim tam chodili lidi

Čína zakázala Twitch, protože jim tam chodili lidi

Nejpopulárnější streamovací služba pro hráče je nyní v Číně zakázaná. K zákazu Twitche došlo poté, co nabyl v zemi na obrovské popularitě a velká část diváků začala sledovat přenosy turnajů – zjednodušeně řečeno, v Číně zakázali Twitch, protože na něj lidé moc koukali. Krok čínské vlády se samozřejmě nesetkal s pochopením ze strany uživatelů a mnozí jej vnímají jako pokus o potlačení svobody…

Nejpopulárnější streamovací služba pro hráče je nyní v Číně zakázaná. K zákazu Twitche došlo poté, co nabyl v zemi na obrovské popularitě a velká část diváků začala sledovat přenosy turnajů – zjednodušeně řečeno, v Číně zakázali Twitch, protože na něj lidé moc koukali.

Krok čínské vlády se samozřejmě nesetkal s pochopením ze strany uživatelů a mnozí jej vnímají jako pokus o potlačení svobody projevu a snahu čínské vlády získat absolutní kontrolu nad herním průmyslem. Jako první na nedostupnost služby v Číně upozornil portál Abacus. Nejenže jsou nedostupné stránky twitch.tv, ale zmizela také aplikace z čínského Apple App Storu. Twitch potvrdil, že jde o úmyslný krok ze strany čínské vlády, dále to však zástupci streamovací platformy odmítli komentovat, a není proto jasné, co bylo oficiálním důvodem nebo zda byl Twitch dopředu informován či varován.

Rychlý vzestup

Abacus v souvislosti s banem ukazuje na zvýšený zájem diváků v Číně v souvislosti s Asian Games, který se například odrazil v raketovém vzestupu mobilní aplikace Twitche, jež se v Číně dostala mezi první trojku nejstahovanějších aplikací. Prestižní šampionát Asian Games se konal v Jakartě a nebyl přenášen žádnou státní televizí. Proto se řada diváků uchýlila ke způsobu konzumace obsahu příznačného pro 21. století – otevřela si prohlížeč nebo aplikaci a koukala na stream online.

Abacus také informoval, že někteří uživatelé považují krok vlády za úmyslné potlačování svobody projevu, což není v Číně zrovna něco neobvyklého. Čína stále více usiluje o větší dohled nad herním průmyslem, což se odrazilo také ve schvalování her, které budou v zemi uvedené na trh. Například některé tituly, které byly schváleny pro uvedení na čínský trh v červenci, byly následně staženy. Nedávno byl například odložen start Fortnitu na čínském trhu, což způsobilo Tencentu, nejhodnotnější asijské společnosti, propad akcií a pokles celkové hodnoty o více než 140 miliard dolarů. Mimochodem, Fortnite patří stále k nejsledovanějším hrám na Twitchi, kde jsou k vidění bez přehánění miliardy hodin nejpopulárnější hry současnosti.

Čínské zákazy

Twitch má ohromnou diváckou základnu a denně je po celém aktivních přes 15 milionů diváků. Regulace „západních“ médií ze strany čínské vlády je však poměrně běžnou praxí – v Číně je například zakázán Facebook, Twitter a osm let byl mimo také Google, který by se měl nyní údajně podílet na vývoji cenzurovaného vyhledávacího enginu, což by mu opět umožnilo působit i na území Číny. Rychlý vzestup a pád Twitche v Číně je tak jen další důsledek čínské cenzury. Možná se tím otevře prostor pro Valve, kde se měla připravovat čínská verze distribuční herní platformy Steam. Na té měl Valve spolupracovat s čínskou vývojářskou společností Perfect World – výsledkem měla být služba na bázi Steamu, která by však byla v souladu s místními zákony. Avšak už několik měsíců Valve mlčí a žádné nové informace neposkytuje.

Zdroj: DCD Publishing

Login
Loading...
Sign Up

New membership are not allowed.

Loading...