Bude Netflix novou konkurencí pro herní konzole?

Bude Netflix novou konkurencí pro herní konzole?

Co má společného oblíbená streamovací služba a hraní her?

Společnost Netflix je při chuti. Lačnící po další expanzi, díky které by získala příliv nových předplatitelů. Už totiž nechce dominovat jen v oblasti filmů a seriálů… Aktuálně svoji pozornost stočila i k hernímu průmyslu, kde si chce vydobýt své místo na slunci.

Záměr je zřejmý. Ač patří mezi hegemony v oblasti streamovacích služeb, tak v porovnání s televizním trhem je publikum Netflixu stále relativně malé. Navíc tempo růstu nových předplatitelů se v první polovině roku trochu zpomalilo, takže je nasnadě oslovit uživatele i novým typem zábavy. A co si budeme nalhávat, hry a esport zažívají v posledních měsících absolutní boom a trhají rekordy ve sledovanosti. Po světě je více než 2,7 miliardy aktivních hráčů a analytické společnosti odhadují, že toto číslo v následujících letech ještě strmě poroste. Stejně tak „prize money“ na herních turnajích dosahují již extrémních částek. Takže krok ze strany Netflixu je logický. Ale může být do budoucna úspěšný a konkurenceschopný?

Zatím jen pro uživatele Androidu

Samotná firma přiznává, že celý projekt je zatím v plenkách. Ale to prý neznamená, jak moc do budoucna chtějí být v této oblasti ambiciózní. „I když je to jen začátek dlouhé cesty, jsme rádi, že vám můžeme nabídnout herní zážitek, který se liší od toho, co je dnes k dispozici – exkluzivní mobilní hry bez reklam, bez plateb v aplikaci, které jsou součástí vašeho členství na Netflixu,“ stojí v úvodním prohlášení Netflixu.

Herní obsah je dostupný pouze pro majitele s operačním systémem Android. Uživatelé iOS si ještě několik měsíců musí počkat. Na druhou stranu momentálně o nic nepřicházejí. V nabídce je zatím totiž jen pět her, z čehož dvě jsou na tématiku populárního seriálu Stranger Things. Všechny hry jsou přístupné dětem od 12 let, nejsou tedy součástí dětských profilů.

Aktuální nabídka her:

  • Stranger Things: 1984
  • Stranger Things 3: The Game
  • Card Blast
  • Teeter Up
  • Shooting Hoops

„Ať už hledáte hru, kterou si zkrátíte dlouhou chvíli, nebo se chcete nechat ještě víc vtáhnout do svého oblíbeného příběhu, v herním katalogu bude určitě z čeho vybírat. Hry budeme přidávat postupně, ale chceme, abyste u toho s námi byli od začátku,“ uvedl ve svém článku Mike Verdu, viceprezident pro vývoj her v Netflixu.

První pocity z nové herní sekce jsou zkrátka trochu rozporuplné. Na druhou stranu neházejme flintu do žita. V průběhu následujících měsíců se bude nabídka her postupně rozrůstat a můžeme se těšit určitě i na pokročilejší mobilní tituly. Netflix je totiž velmi aktivní i v nových akvizicích, kdy koupil již několik větších herních studií, které budou exkluzivně vyvíjet hry na jejich platformu.

Otázkou zůstává, zda služba zůstane čistě jen u mobilních her, nebo začne nabízet i AAA velké tituly podobně jako streamovací služby typu GeForce Now nebo Google Stadia. Motivace konkurovat herním konzolím a PC ale musí být obrovská. Už jen z pohledu, že Netflix vlastní několik exkluzivních licencí na své vlastní seriály či filmy, které mají miliony fanoušků po celém světě. A teď si představte, že byste jim naservírovali plnohodnotnou hru ve stylu Hra na oliheň nebo Papírový dům.

A je tu ještě jedna věc, neméně důležitá. Netflix stejně jako např. sociální sítě si chce pozornost uživatele udržet co nejdéle. Takže jakmile dokouká svůj oblíbený seriál, je extrémní potenciál, že by příběh mohl dále rozvíjet v jeho herní „mutaci“, a strávit tak na platformě mnohem více času než dosud. Že to na jednu stranu zní trochu děsivě? Pravda, ale taková je holt již realita a všichni investoři koukají i na tento parametr.

 

Login
Loading...
Sign Up

New membership are not allowed.

Loading...