Záložní zdroj podceňuje většina českých hráčů, Schneider Electric pro ně jeden připravil
Čeští hráči vnímají důležitost nepřetržitého napájení během hraní, přesto většina z nich své herní zařízení nechrání. Podle průzkumu společnosti Schneider Electric mají tři čtvrtiny z nich negativní zkušenosti s nestabilní elektrickou sítí. Přitom záložní zdroj používá jen každý třetí. Dvě třetiny gamerů tak riskují ztrátu pokroku ve hře či poškození hardwaru nebo softwaru. S náhlým odpojením ze hry kvůli…
Čeští hráči vnímají důležitost nepřetržitého napájení během hraní, přesto většina z nich své herní zařízení nechrání. Podle průzkumu společnosti Schneider Electric mají tři čtvrtiny z nich negativní zkušenosti s nestabilní elektrickou sítí. Přitom záložní zdroj používá jen každý třetí. Dvě třetiny gamerů tak riskují ztrátu pokroku ve hře či poškození hardwaru nebo softwaru.
S náhlým odpojením ze hry kvůli výpadkům napájení se pravidelně potýkají desítky milionů hráčů po celém světě včetně těch českých. Průzkum Schneider Electric ukázal, že v důsledku nestabilní elektrické sítě mělo problémy při hraní 75 % tuzemských hráčů. Nejčastěji šlo o kolísání výkonu herního zařízení (52 %) a ztrátu neuloženého postupu (45 %). Téměř pětina zaznamenala i poškození hardwaru a 14 % přišlo o herní soubory. Jen necelá čtvrtina hráčů uvedla, že žádné problémy v souvislosti se stabilitou sítě nezaznamenala.
Naprostá většina českých gamerů (90 %) přitom stabilnímu napájení přikládá velký význam. Jeho výpadky s nepříjemnými následky ohrožují nejvíce profesionály, kterým mohou pokazit výsledky, zhoršit pozici v žebříčcích a připravit je o příjmy.
Odborníci doporučují používat záložní zdroj (UPS). Ten herní zařízení ochrání před poškozením při kolísání elektřiny a poskytne čas na uložení rozehrané hry a bezpečné vypnutí. Přesto UPS používá jen každý třetí český hráč. Dalších 30 % o jeho pořízení teprve uvažuje a stejný podíl o tom vůbec nepřemýšlí. Zhruba desetina pak ani neví, co to UPS je a jak funguje.
Pro pořízení záložního zdroje existují i další dobré důvody. „Používání spolehlivé UPS prodlužuje životnost herních zařízení, a tím šetří náklady na pořizování nového hardwaru. To je zvlášť podstatné v současnosti, kdy ceny komponent kvůli nedostatku čipů výrazně stouply,“ vysvětlil Petr Baudyš, expert společnosti Schneider Electric, která nově přichází s prvním záložním zdrojem navrženým přímo pro potřeby hráčů.
Pokud by spotřebitele mělo něco ke koupi specializované herní UPS motivovat, podle výsledků šetření by to jednoznačně byla příznivá cena (69,5 %). Většina českých gamerů totiž má roční rozpočet na gaming a hardware a příslušenství menší než pět tisíc korun (43,1 %). Důležitým faktorem při rozhodování jsou také příznivé recenze (31,9 %) a vysoký výkon (30,5 %). Pro muže je – na rozdíl od žen (8,4 %) – podstatná i značka produktu a její renomé (19,5 %).
Společnost Schneider Electric vyslyšela přání hráčské komunity a na trh uvedla první záložní zdroj napájení navržený pro gamery: APC Back-UPS Pro Gaming. „Ten nabízí dostatečný výkon i pro velmi výkonné herní počítače, herní konzole, televizory, routery či modemy, které chrání před různými typy přerušení napájení,“ představil výhody Petr Baudyš. V nabídce je v černém provedení a disponuje celkem šesti zásuvkami, z nichž čtyři jsou zálohované a všechny slouží jako přepěťová ochrana. Přední strana je navíc vybavena porty pro nabíjení mobilních zařízení či náhlavních souprav (2 × USB-A 1 × USB-C).
APC Back-UPS Pro Gaming je jako jediné zařízení na trhu vybaveno datovými zásuvkami, což eliminuje potřebu dodatečného vybavení pro připojení. Od konkurence se navíc liší i designovým zpracováním: UPS je vybavena barevným RGB prstencem, který si každý uživatel – hráč, streamer či influencer – může barevně přizpůsobit, aby ladil s jeho herní sestavou. Reakční kolečko informující o stavu zařízení bylo speciálně navrženo tak, že je viditelné téměř z jakéhokoli úhlu. Záložní zdroj je pro svou výkonnost a robustnost vhodnou volbou pro citlivé herní systémy, potřebnou ochranu poskytne ale i kancelářské elektronice nebo dalším domácím spotřebičům.
- Hardware
- 21. 6. 2024