Herní klávesnice: Mechanické spínače a RGB podsvícení

Herní klávesnice: Mechanické spínače a RGB podsvícení

Pod stolem výkonný herní počítač, na stole dva UHD monitory, v ruce dokonale vyvážená myš a herní zážitek korunuje klávesnice. Další periférie, kterou každý důvěrně zná a používá, přičemž mnozí stále nechápu, jaký je rozdíl mezi kusem za pár stovek a propracovanou herní klávesnicí s mechanickými spínači. Proč tedy investovat do herní klávesnice, když se dá funkční klávesnice sehnat už…

Pod stolem výkonný herní počítač, na stole dva UHD monitory, v ruce dokonale vyvážená myš a herní zážitek korunuje klávesnice. Další periférie, kterou každý důvěrně zná a používá, přičemž mnozí stále nechápu, jaký je rozdíl mezi kusem za pár stovek a propracovanou herní klávesnicí s mechanickými spínači.

Proč tedy investovat do herní klávesnice, když se dá funkční klávesnice sehnat už z cenu kolem 100 korun? Běžné membránové klávesnice jednoduše nejsou pro hraní určené a rozdíl mezi běžnou klávesnicí, která dostačuje na psaní pracovních e-mailů, a herní s mechanickými spínači pozná každý na první dotek. Navíc hrát na nepodsvícené obyčejné klávesnici je prostě hřích! A nabídka herních klávesnic je opravdu bohatá, objevují se různé velikosti, tvary, rozložení, technologie… Na co si dát tedy při výběru herní klávesnice pozor?

Tvar a velikost

Na trhu je řada různých tvarů a velikostí klávesnic. Liší se také svým rozložením, ergonomií a jejich provedení ovlivňuje také počet přídavných programovatelných tlačítek. K dispozici jsou také modulární klávesnice složené z několika částí, prohnuté a vyvýšené. Co se zdá jako pouze designová záležitost však výrazně ovlivňuje komfort i reakce uživatele. Modulární klávesnice se však příliš neprosadily – co u her funguje jako velká výhoda, se při běžném používání a psaní na klávesnici ukázalo jako nepraktické. Přesto by na trhu několik zajímavých kousků, jako například MadCatz S.T.R.I.K.E. Obvykle jsou herní klávesnice větší a robustnější než běžné kancelářské a používají se pro ně i lepší materiály.

Spínače

Největší zmatky a nedorozumění se u herních klávesnic týkají zejména spínačů. Během hraní stiskne uživatel jednu klávesu tolikrát, že může u běžné klávesnice dojít k jejímu poškození, protože na takovou zátěž není klávesnice připravená. Herní klávesnice jsou uzpůsobeny tak, aby vydržely opakované údery kláves, toho je dosaženo použitím jiných odolnějších spínačů. Zatímco klasická klávesnice (membránová) využívá gelové spínače, herní klávesnice jsou v ideálním případě vybaveny mechanickými spínači, které vydrží náročnější provoz (životnost se pohybuje kolem 50 milionů stisknutí), a mají rychlejší reakční dobu (obvykle už v polovině stisku reagují).

Mezi nejpoužívanější mechanické spínače patří ty od německé společnosti Cherry, které si představíme blíže. Spínače Cherry jsou rozděleny podle barev, představíme si čtyři nejznámější: Red, Black, Brown a Blue.

  • U herních klávesnic se nejčastěji používá typ Red, který nabízí přímý lineární průběh stisku a pouze nepatrný odpor při stisku (aktivační síla 45 cN). Díky tomu je zaručena rychlá reakce. Často se pro herní klávesnice používají Cherry MX RGB Red spínače, které zachovávají vlastnosti Red spínače, ale zároveň jsou průhledná a vybavena diodami – takže může každá klávesa prosvítat jinou barvou. Red spínače začínají postupně nahrazovat nové s označením Speed, které vynikají nízkou aktivační silou a lineárním průběhem.
  • Typ Black má výraznější odpor (aktivační síla 60 cN), tlačítka jsou tedy tužší na stisknutí a pro jejich sepnutí je zapotřebí vynaložit větší sílu.
  • Blue je specifickým typem spínače, který se konstrukčně liší od svých stájových kolegů (střed spínače je složen ze dvou částí) vyznačuje se nápadným „cvakáním“ – to je způsobeno nárazem hlavní části spínače do pohyblivého jezdce, který při pohybu dolů vydá typický zvuk. Klávesnice s Blue spínači se na hraní nepoužívají, ideální jsou na psaní.
  • Brown spínač kombinuje lineární spínač s hmatovou odezvou podobnou u Blue spínače, aktivační síla je 55 cN, což je optimální pro většinu uživatelů. Brown spínač je nejuniverzálnějším typem.

Spínače Cherry MX najdete v klávesnicích renomovaných výrobců, mnozí, jako je například Logitech (Romer-G) nebo Razer (Green, Orange, Yellow), vybavují své klávesnice vlastními spínači.

Typy kláves

Není klávesa jako klávesa, dejte vedle sebe čtyři klávesnice a podívejte se, jestli mají stejné typy kláves. Nejrozšířenějším typem jsou tzv. vysokoprofilové klávesy, jde o vyšší tlačítka se zkosenými hranami. Vedle toho existují také nízkoprofilové klávesy – ty jsou nižší a nejsou tak hlučné. Nízké čtvercové klávesy s nezkosenými hranami a většími rozestupy se nazývají chiclet (typické u notebooků).

Nejdůležitější technologie

Vedle tvaru, velikosti, spínačů a zpracování jsou pro herní klávesnice důležité také dodatečné technologie, které mohou herní zážitek posunout na novou úroveň.

  • Programovatelná makra a multimediální klávesy

Klávesnice vybavená programovatelnými tlačítky umožňuje, aby si uživatel nastavil akci, která po stisknutí konkrétní klávesy proběhne. Může tak nahradit standardní klávesové zkratky nebo přímo akce ve hře. Velice praktické jsou makro tlačítka i pro běžné používání. Multimediální klávesy jsou

  • N-Key Rollover

Při hrách je často nutné stisknout několik kláves najednou. Dříve se stávalo, že na některé kombinace kláves zareagoval i systém a hru shodil. Technologie NKRO zajišťuje nezávislost klávesových kombinací. Udává tedy, kolik kláves současně je možné stisknout a klávesnice je zaregistruje. NKRO říká, že mohou být stisknuty simultánně všechny klávesy najednou.

  • Anti-Ghosting

Tak zvaný ghosting je nežádoucí jev, který vzniká kombinací několika kláves najednou, kdy dojde k tomu, že není stisknutá klávesa zaznamenána. Může to být způsobeno jednak neschopností klávesnice zaregistrovat více stisků, omezením softwaru, který je v počítači a není schopen číst takový vstup nebo je problém v komunikačním protokolu mezi hardwarem a softwarem. Na to reaguje Anti-Ghosting, technologie se často zaměňuje za NKRO, přesto jde zjednodušeně řečeno o X-Key Rollover (za X se dosazuje počet kláves, které jsou pokryty), tedy technologii, která na rozdíl od NKRO nepokrývá všechny klávesy, ale jen část (nejčastěji jde o tři).

  • RGB podsvícení

Co nesvítí, není gamingové. Podsvícené klávesnice jsou k dostání běžně – najdete jednobarevně podsvícené modely, vícebarevné a modely s RGB posvícením. Poslední uvedená varianta je právě známka gamingu a s tímto typem lze nastavit individuální podsvícení každé klávesy zvlášť. Herní klávesnici bez nějakého typu podsvícení by si netroufl na trh uvést snad nikdo.

Nejznámější značky herních klávesnic:

  • ASUS RoG
  • CoolerMaster
  • Corsair
  • Cougar
  • Fnatic Gear
  • HyperX
  • Logitech
  • Razer
  • SteelSeries
  • Zalman

Jeden port vládne všem

Důležitou roli při výběru klávesnice hraje také konektivita. Nejrozšířenější je samozřejmě připojení pomocí USB, v herním segmentu se ale setkáte také se stále přežívajícím PS/2. Samostatnou kategorií jsou bezdrátové periferie, zatímco u myší může být bezdrátové připojení pohodlnější, v případě klávesnice kabel obyčejně nepřekáží. Také v případě myší se začínají objevovat docela použitelné herní kousky, co se týče bezdrátových klávesnic, zásadně žádný z výrobců nevybočuje a nikdo se na ně zatím příliš nesoustředí, k dostání jsou spíš o hybridní modely, kde je možné kabel odpojit.

  • PS/2

Asi každý zná fialový kulatý šestikolíkový mini-DIN konektor PS/2, který představila IBM na konci 80. let se třetí generací osobních počítačů Personal System/2. Tato technologie přežila dodnes a lze ji najít i na high-end motherboardech. Proč je tato reminiscence 90. let stále tak oblíbená? Na rozdíl od USB (sériový asynchronní bus) je PS/2 synchronním sériovým portem a nabízí v porovnání s USB nižší latenci, rychlost komunikace myši s počítačem (polling rate), jelikož komunikace probíhá v porovnání s USB jiným způsobem, a proto mnozí hardcore hráči preferují tento typ připojení. Nevýhodou PS/2 je, že jde o port, který na rozdíl od USB neumí „plug and play“ režim. Klávesnice připojené přes PS/2 zvládají NKRO lépe, jsou tedy ideální pro hraní nebo hodně rychlé psaní.

  • USB

Nejčastěji se u herních klávesnic setkáte s připojením přes USB. Univerzálnost vládne současnému světu technologií a tento typ připojení se stal standardem, což reflektují i herní klávesnice. Před pár lety, kdy vládl PS/2 port, měly některé základní desky problém s rozpoznáním USB klávesnice (uměly z ní přijímat vstupy až po startu systému, proto se nebylo možné dostat například od BIOSu). Tento problém se už u novějších desek nevyskytuje, navíc lze klávesnici kdykoliv připojit a systém ji rozpozná a lze ji bez problémů používat. Pro zapálené vyznavače PS/2 portu je k dispozici redukce USB->PS/2. Latenci, která je teoreticky vyšší než u PS/2, způsobuje jiný typ komunikace (probíhá přes CPU). Vzhledem k rychlosti dnešních procesorů jde však o zanedbatelný rozdíl, který běžný uživatel vůbec nepocítí.

  • Bluetooth

Jak bylo řečeno výše, bezdrátové periferie nejsou zatím ve světě gamingu plně adaptovány. Počáteční problémy, které v minulosti doprovázely jejich nasazení, si mnozí dobře pamatují a na klávesnice a myši bez kabelu zanevřeli. Obecně platí hráči společně s psavci a programátory za velké nepřátelé bezdrátových klávesnic. Přesto najdete i klávesnice, které o sobě tvrdí, že jsou bezdrátové a vhodné na hraní. Nepraktický infraport, který se používal na úsvitu éry bezdrátových periférií, sice nahradilo stabilnější Bluetooth, ale ani to zatím skalní hráče nepřesvědčilo. Nežádoucí časové prodlevy, který normální uživatel ani nepostřehne, hrají opět v neprospěch bezdrátových klávesnic u hráčské obce, stejně jako nutnost měnit baterie a nastavovat připojení klávesnice v systému. Velcí výrobci se však snaží a stále vylepšují své bezdrátové portfolio – se zajímavým systémem přišel například Razer, jehož Turret je kombinací bezdrátové klávesnice s plochou pro myš. Dobře si vede také Logitech, který slaví úspěchy s bezdrátovými myšmi a dobíjecími podložkami, v nabídce má i pozoruhodnou mechanickou klávesnici G613, která ukazuje, kudy by se mohly bezdrátové klávesnice vydat.

Nejen pro hráče

Herní klávesnice jsou robustnější a mají delší životnost oproti běžným kancelářským klávesnicím. Jejich použití není omezeno jen na hráče, ale jejich vlastnosti ocení všichni, kteří klávesnici využívají o něco více než k napsání přihlašovacích údajů na Facebook. Větší pořizovací cena u mechanických klávesnic může odrazovat, ale větší komfort při používání je opravdu citelný, obvykle se ti, kteří vyzkoušejí klávesnici s mechanickými spínači už k membránovým nevracejí.

Zdroj: DCD Publishing

Login
Loading...
Sign Up

New membership are not allowed.

Loading...