Xbox Series X: Cena, specifikace a exkluzivní hry

Xbox Series X: Cena, specifikace a exkluzivní hry

Kolik bude stát Xbox Series X a co hráčům nabídne?

Očekávaná next-gen herní konzole Xbox Series X by se měla začít prodávat na konci letošního roku. Jak bude nová konzole vypadat už Microsoft s velkou pompou odhalil na The Game Awards, kde se stroj ukázal v celé kráse.

Svým designem Xbox Series X připomíná malé herní PC a svým názvem rozhodně dodává celému prazvláštnímu systému značení xboxů další zmatečný rozměr. Navíc Microsoft potvrdil, že další generace konzolí se bude jmenovat zkrátka Xbox a Series X je jen jednou sérií z této rodiny.

Microsoft se s novým Xboxem postaví PlayStationu 5, jehož vydání je naplánováno na stejnou dobu. Poslední konzole od Microsftu, Xbox One X, nejvýkonnější herní konzole své generace, oslnila parametry, ale prodeji zaostala daleko za PS4.

Xbox Series X slibuje dvojnásobný výkon oproti One X, exkluzivní tituly, zpětnou kompatibilitu i přívětivou cenu. Cena Xboxu Series X tedy ještě nebyla oficiálně stanovena, ale podle vyjádření Microsoftu, se chce společnost vyhnout chybě, kterou udělala s minulou generací, což napovídá, že by mohla být cena nižší než v případě Xboxu One X, který startoval na 499 dolarech. Podle Microsoftu bude cena úměrná tomu, co bude konzole umět.

Na trhu by se měla nová konzole objevit v posledním čtvrtletí roku 2020, nejpravděpodobnější je uvedení v listopadu, což se očekává i v případě PlayStationu 5.

A tentokrát je na tom Microsoft podobně jako Sony i co se týče poskytování bližších informací, kterých je poměrně pomálu a společnost se odvolává na to, že tentokrát chce uvést konzoli „jinak“.

Specifikace Xbox Series X aneb co bude nový Xbox umět:

 • customizovaný procesor od AMD postavený na mikroarchitektuře Zen 2 a RDNA 2
 • 12 TFLOPs (Xbox One X se chlubil 6 TFLOPs)
 • podpora 120 fps
 • potenciálně 8K rozlišení
 • ray tracing technologie
 • variabilní rate shading pro stabilnější frame rate a vyšší rozlišení.
 • SSD
 • ALM (Auto Low Latency Mode)
 • VRR (Variable Refresh Rate)
 • kompatibilita s příslušenstvím pro Xbox One
 • fyzická mechanika

Podle vyjádření Microsoftu nebude s novou konzolí uveden systém pro virtuální realitu.

Jak bude Xbox Series X vypadat

Vzhled nové konzole od Microsoftu už není žádným tajemstvím –Windows Central odhaduje její rozměry na 31 × 16 × 16 centimetrů. Zařízení má být orientované na výšku. Na fóru Neograf se objevily fotografie údajného prototypu, které ukázaly portovou výbavu – nový Xbox by měl být zezadu vybaven porty USB, HDMI, S/PDIF a ethernetem. Zepředu by se měl nacházet jeden USB port. Nebylo zatím potvrzeno, že jde o finální rozložení, takže je možné, že se portová nabídka ještě rozroste. Tajemná zdířka, která se na fotografii objevila mezi HDMI a S/PDIF, by měla být určena pro rozšíření úložiště, jak uvedl zdroj obeznámený s plány společnosti. Microsoft to zatím nepotvrdil, ale nebylo by to asi překvapivé.

curry_panda_neograf_gaming_ready

Curry Panda, Neograf

K novému Xboxu bude i nový ovladač, který bude vybaven novou technologií nazvanou Dynamic Latency input, která zaručí přesnější a responzivnější ovládání.

Hry pro Xbox Series X

Microsoft hlásá, že nové hry pro next-gen konzoli budou zábavnější, imerzivnější a překvapivější a otevřou dveře hraní budoucnosti. Jako exkluzivky pro tuto konzoli vyjdou například Hellblade II: Senua’s SagaHalo Infinite. Jak už bylo řečeno, Xbox Series X bude také zpětně kompatibilní s tituly, které vyšly na předešlé generace, včetně Xboxu 360 a původního Xboxu. Microsoft slibuje také tzv. Smart Delivery, tedy technologii, která zaručí, že se na konzoli spustí vždycky správná verze hry bez ohledu na to, pro jakou verzi byla hra původně zakoupená. Hry od Microsoftu budou Smart Delivery podporovat defaultně, pro ostatní bude volitelná.

Pro novou konzoli byly potvrzeny tituly jako Cyberpunk 2077, Watch Dogs: Legion, Rainbow Six Quarantine, Gods and Monsters a nový díl série Assassin’s Creed.

Login
Loading...
Sign Up

New membership are not allowed.

Loading...