PS5: Cena, datum vydání a specifikace

PS5: Cena, datum vydání a specifikace

Blíží se uvedení PlayStationu 5 trh, co všechno o next-gen konzoli od Sony víme?

Už je to pár měsíců, co v interview prozradil vedoucí architekt nové konzole Mike Cerny, že je PS5 na cestě a něco málo informací přidal v říjnu také Jim Ryan, CEO Sony. Poměrně kusé informace doplnilo několik oficiálních prohlášení, kterých je také ale poskrovnu – oficiálně bylo potvrzeno jméno a s velkou pompou bylo představeno logo PS5. Ve spektakulárním traileru se ukázala také první oficiální exkluzivní hra pro PlayStation 5 Godfall.

 

Datum vydání PS5

Už ve zmíněném interview Cerny uvedl, že PS5 nebude k dispozici dřív než letos v dubnu, na CESu pak Sony oficiálně ohlásilo, že PS5 vyjde na konci roku 2020. PS5 vyjde během vánoční sezóny 2020, což znamená, že letos pod stromečkem to bude souboj PlayStation 5 vs Xbox Series X.

Hardwarové specifikace PS5

PS5 bude vybaven customizovaným 7nm procesorem AMD Ryzen na architektuře Zen 2, grafika bude rovněž od AMD a půjde o čip z rodiny Radeon Navi. PlayStation 5 bude díky tomu podporovat 8K video a víme také, že PS5 bude mít optickou mechaniku a bude umět přehrávat 4K Blu-Raye, což jeho předchůdce neuměl (uměl jen Blu-raye).

V základní výbavě bude SSD úložiště, což v kombinaci se zmíněným procesorem a silnou grafikou nabídne skvělý výkon, který se podepíše na rychlých načítacích časech.

Co se týče podpory HDR10, tu už měl PS4 Pro, takže bychom minimálně s tímto formátem měli počítat i u PS5. Zda-li půjde o pokročilejší verze, jako je HDR10+ a Dolby Vision, to zatím nebylo přiblíženo. Nicméně poslední xboxy už se chlubily Dolby Vision, takže jsou jistá očekávání na místě.

Stejně tak se očekává, že bude PS5 podporovat Dolby Atmos, a to jak pro hry, tak pro filmy (samozřejmě to chce kompatibilní AV reciever a repro soustavu).

PS5 design

Podle patentů, které byly registrovány pro „elektronické zařízení Sony“, vytvořili v LetsGoDigital z černobílého náčrtu barevný a graficky renderovaný návrh. Na první pohled tento návrh poměrně dost vybočuje z linie designově minimalistických předchůdců.

Na podzim se objevil i leaknutý obrázek vývojářské verze, ale nakolik je autentický, je těžké v tuto chvíli říct. Nicméně poté, co Microsoft představil designově čistý Xbox Series X, působí PS5 z těchto návrhů dost zvláštně a trochu připomíná konzole z druhé poloviny 90. let.

Ovladač DualShock 5

Japonská patentová přihláška a leak francouzské divize Playstationu nám dávají několik vodítek, co můžeme očekávat od DualShocku 5. První dobrou zprávou je, že nový ovladač bude zpětně kompatibilní s PS4 a PS4 Pro. Bude mít vestavěný mikrofon, customizovatelné zadní triggery, ale bude mu zřejmě chybět PS button. Moment – mikrofon a absence PS buttonu? Že by se Sony pustilo do hlasového ovládání na plné čáře? V éře hlasových asistentů by to vůbec nebylo od věci. Ovladač má mít také mnohem realističtější haptickou odezvu, která má nahradit stávající „rumble“.

Přídavná úložiště

Patentový leak ze začátku listopadu 2019 odhalil i návrhy tajemných cartridgí, o kterých se mnozí domnívají, že jsou rozšiřující sloty na SSD. Paměťové karty tu byly naposledy s PS2, kdy šlo o někalikamegové moduly. Pokud by skutečně šlo o přídavná úložiště, nebylo zapotřebí hned pořizovat nejvyšší model konzole s největším diskem, ale levnější a později dokoupit přídavné disky. LetsGoDigital připravili návrh, jak by mohla přídavná úložiště vypadat.

LetsGoDigital_gaming_ready

LetsGoDigital připravili návrh možných přídavných úložišť

VR pro PS5

S největší pravděpodobností PS5 bude kompatibilní se stávajícím systémem virtuální reality, který byl uveden pro PS4. Současná PSVR nemá tak vysoké rozlišení jako Oculus Rift nebo HTC Vive, proto vznikne pro novou konzoli i nový VR systém.

Ten pravděpodobně nebude uveden souběžně s PS5, ale s nějakým časovým odstupem. Ale to se dalo čekat. Daleko zajímavější je zjištění, že Sony možná pracuje na 3D hologramech. Světelný emitor s trackerem pohybu očí by mohl promítat obraz přímo na sítnici oka a vyvolat dojem vznášejícího se hologramu. To už zní slibně!

Hry na PS5

Pro rok 2020 byla oznámena řada lákavých titulů, nicméně oficiálně na PS5 zatím jen zmíněný Godfall. Avšak sami vývojáři mluví o hrách pro next-gen konzole, takže je asi jasné, na jaká zařízení odkazují. Takže na co se můžeme těšit, že si na PS5 zahrajeme:

  • Cyberpunk 2077
  • The Last of Us: Part II
  • Starfield
  • The Elder Scrolls 6
  • Ghost of Tsushima

Zpětná kompatibilita PS5

Historicky poprvé to Sony myslí vážně také se zpětnou kompatibilitou – na PS5 půjdou hrát hry určené pro PS4. Jenže zatím nebylo úplně jasně definováno, co to znamená – zda půjdou hrát bez výhrad všechny hry, nebo jen nějaké konkrétní. Objevily se také zprávy, že by PlayStation 5 měl fungovat jako jakýsi emulátor pro PS4, PS3, PS2 i původní PS. To už ale zní až moc dobře na to, aby to byla pravda.

PlayStation Now a remote play

Také Sony bude sledovat trend cloudového hraní a bude více rozvíjet svou platformu PlayStation Now. Ve spolupráci s Microsoftem pak Sony oznámilo, že se společně podílejí na vývoji cloudových technologií, což potvrzuje výše řečené.

Sony také už v roce 2014 patentovalo technologii umožňující hrát hry pro PS na jakémkoliv zařízení, kam by byly streamované, tedy konkurenci pro platformy Google Stadia a Microsoft xCloud. Podle Sony bude nástup 5G jako klíčový pro rozvoj remote playe a streamovaného hraní.

Cena PS5

Kolik bude stát PlayStation 5 zatím nebylo oficiálně oznámeno a pravděpodobně se tak nestane dřív, než se přiblíží datum jeho vydání. Můžeme tedy jen spekulovat – původní PS a PS2 byly uvedeny za 299 dolarů, PS3 nechvalně proslul nepřiměřenou startovací cenou 499 dolarů a PS4 vyšel v době uvedení na trh na 399 dolarů.

Očekává se, že cena PS5 nepřesáhne nakonec 499 dolarů, což mnozí označují za maximum, které si může dovolit. Avšak objevily se i spekulace, že Sony uvede současně dražší model – PS5 Pro, a obyčejný PS5, přičemž by cenový rozdíl mohl být až 150 dolarů.

Nicméně jde jen o odhady a na finální cenu může mít dopad řada faktorů, jako je například obchodní válka mezi Čínou a USA – ostatně Nintendo, Sony a Microsoft vydaly společné prohlášení, kde varují před nárůstem cen, pokud budou spory obou zemí pokračovat.

Login
Loading...
Sign Up

New membership are not allowed.

Loading...