Herní klávesnice na vzestupu

Herní klávesnice na vzestupu

Čím se liší herní klávesnice od těch běžných a proč „frčí“ mechanické spínače?

Na trhu je doslova záplava různých herních klávesnic rozmanitých designů, navržených pro různé účely od řady výrobců známých i těch, jejichž jména už si za dva roky nikdo ani nevybaví.

Vyznat se v nabídce herních klávesnic je dnes pomalu nadlidský úkon. Klávesnice určená pro hraní her totiž musí splňovat řadu parametrů a v neposlední řadě záleží také na žánru her, které bude hráč ovládat. Herní klávesnice je totiž podstatnou součástí celkové herní zkušenosti a díky boomu profesionálního esportu začínají uživatelé sahat po dražších a kvalitnějších produktech. Proto když je řeč o herní klávesnici, jde o nemalou investici. Pochopitelně jsou na trhu i „entry-level“ značky a modely, ale zákazník, který se o hraní skutečně zajímá, tak obvykle zvolí produkt některé z předních značek (bude o nich řeč dále) a plastové přesvícené kousky vybavené membránou s klidem nechá pro nějakého „nooba“.

Pokud chcete prodávat klávesnice „hardcore“ hráčům, nemusí to být ale až tak záludné, jelikož jde o skupinu zákazníků, která je technicky velice zdatná a moc dobře ví, co chce. Obvykle také preferují jistou značku a velice často i naprosto konkrétní produkt, o kterém často vědí víc než samotný výrobce.

Nicméně řada zákazníků se nevyzná v parametrech herních klávesnic a bude při výběru tápat. Cílem tohoto textu je proto poskytnout základní přehled o tom, jak vypadají a jak fungují dnešní herní klávesnice, abyste uměli zákazníkovi pomoci vybrat tu pravou.

Proč herní klávesnice

Napřed si ujasníme, proč vlastně herní klávesnice existují a zda je mezi nimi opravdu rozdíl oproti těm „klasickým“. Herní klávesnici obvykle rozeznáte na první pohled. Tím nemám na mysli jen to, že v drtivé většině září jak obloha nad Las Vegas o půlnoci, ale herní klávesnice je často větší, robustnější a těžší než klasické kancelářské modely. To je samozřejmě dáno nejen tím, že díky tomu vypadají zkrátka parádně, ale jsou uzpůsobeny daleko náročnějšímu provozu, a to jak svým designem, tak mechanickou částí uvnitř, na kterou se zaměříme v další části textu. K herním klávesnicím také patří tzv. makro- a mediaklávesy čili programovatelné klávesy, které jsou určeny k tomu, aby jim hráč přiřadil určitou funkci, čímž si usnadní ovládání hry – může tak nahradit standardní klávesové zkratky nebo přímo akce ve hře. Velice praktické jsou makrotlačítka i pro běžné používání.

Gamingové klávesnice jsou také vybaveny dalšími funkcemi, jako je například anti-ghosting, což je funkce zabraňující situacím, kdy dojde ke „ztrátě“ určité stisknutí klávesy a N-keye. Tyto dvě funkce jsou často zaměňovány, proto si vysvětlíme rozdíl:

 • N-key rollover: Při hrách je často nutné stisknout několik kláves najednou. Dříve se stávalo, že na některé kombinace kláves zareagoval i systém a hru shodil. Technologie NKRO zajišťuje nezávislost klávesových kombinací. Udává tedy, kolik kláves současně je možné stisknout, a klávesnice je zaregistruje. NKRO říká, že mohou být stisknuty simultánně všechny klávesy najednou.
 • Anti-ghosting: Tak zvaný ghosting je nežádoucí jev, který vzniká kombinací několika kláves najednou, kdy dojde k tomu, že není stisknutá klávesa zaznamenána. Může to být způsobeno jednak neschopností klávesnice zaregistrovat více stisků, omezením softwaru, který je v počítači a není schopen číst takový vstup, nebo je problém v komunikačním protokolu mezi hardwarem a softwarem. Na to reaguje anti-ghosting, technologie se často zaměňuje za NKRO, přesto jde zjednodušeně řečeno o X-key rollover (za X se dosazuje počet kláves, které jsou pokryty), tedy technologii, která na rozdíl od NKRO nepokrývá všechny klávesy, ale jen část (nejčastěji jde o tři).

Mechanika nebo membrána

Existují dva základní typy klávesnic – mechanické, které mají samostatné spínače a kovové pružinky, a membránové, které mají gumové kupole – tedy pod klávesami je vrstva pryže, která obstarává odpor kláves a registruje stisknutí. Membránové klávesnice jsou mnohem levnější, ale také mají mnohonásobně nižší výdrž, která se pohybuje okolo 5, maximálně 10 milionů stisků.

Mechanické spínače kláves dávají nezaměnitelnou a silnou zpětnou vazbu, tedy na první „ťuknutí“ bezpečně poznáte, že jde o mechanický spínač. To také podporuje typické „cvakání“, na kterém si mnozí hráči opravdu silně zakládají, a plynulý zdvih klávesy po stisku. To zajišťuje nejen větší uspokojení ze samotného stisku klávesy v porovnání s gumovou membránou, ale také daleko vyšší přesnost. Zatímco membránovou klávesu je nutné pro zaznamenání stisku zmáčknout až nadoraz, kdy dojde k promáčknutí kupole a dotyku s PCB pod ním, mechanické spínače díky konstrukci mechanismu umožňují rychlejší reakce. Některé mechanické spínače vyžadují tedy menší ovládací sílu, což je pro hraní ideální, nicméně je tato vlastnost nepraktická pro psaní, což vzhledem k tomu, že se bavíme o klávesnicích pro hraní, zase tak nevadí.

Zákazníci, sváteční hráči, kteří by chtěli svou sestavu ozdobit, ale nechce se jim investovat do klávesnice za pět tisíc, mají rozhodně z čeho vybírat i v případě membránových „herních“ kousků. Na trhu jsou k dostání dobře vypadající klávesnice, které vyjdou na pár stovek a svůj účel plní. Typickými představiteli tohoto proudu jsou značky C-TECH, Hama, A4tech, Genius, Trust, Evolveo, Connect IT, Yenkee.

Mechanické spínače

Herní klávesnice, jak už bylo řečeno, musejí být uzpůsobeny tak, aby vydržely vysokou zátěž – to v případě hraní znamená opakované údery kláves. Využívají se u nich proto odolnější spínače. Mezi nejpoužívanější mechanické spínače patří samozřejmě ty od německé společnosti Cherry, které si představíme blíže. Spínače Cherry jsou rozděleny podle barev, představíme si čtyři nejznámější: Red, Black, Brown a Blue.

 • U herních klávesnic se nejčastěji používá typ Red, který nabízí přímý lineární průběh stisku a pouze nepatrný odpor při stisku (aktivační síla 45 cN). Díky tomu je zaručena rychlá reakce. Často se pro herní klávesnice používají Cherry MX RGB Red spínače, které zachovávají vlastnosti Red spínače, ale zároveň jsou průhledné a vybavené diodami – takže může každá klávesa prosvítat jinou barvou. Red spínače začínají postupně nahrazovat nové s označením Speed, které vynikají nízkou aktivační silou a lineárním průběhem.
 • Typ Black má výraznější odpor (aktivační síla 60 cN), tlačítka jsou tedy tužší na stisknutí a pro jejich sepnutí je zapotřebí vynaložit větší sílu.
 • Blue je specifickým typem spínače, který se konstrukčně liší od svých stájových kolegů (střed spínače je složen ze dvou částí), vyznačuje se nápadným „cvakáním“ – to je způsobeno nárazem hlavní části spínače do pohyblivého jezdce, který při pohybu dolů vydá typický zvuk. Klávesnice s Blue spínači se na hraní nepoužívají, ideální jsou na psaní.
 • Brown spínač kombinuje lineární spínač s hmatovou odezvou podobnou u Blue spínače, aktivační síla je 55 cN, což je optimální pro většinu uživatelů. Brown spínač je nejuniverzálnějším typem.

Spínače Cherry MX najdete v klávesnicích renomovaných výrobců, mnozí, jako je například Logitech (Romer-G) nebo Razer (Green, Orange, Yellow), vybavují své klávesnice vlastními spínači. Cherry MX jsou dnes stále nejlépe rozpoznatelnou známkou kvality, nicméně trh je doslova přesycen řadou spínačů, které mají srovnatelné vlastnosti. Jedny z nejpodařenějších „klonů“ Cherry MX (mají téměř totožný design a barevné schéma) jsou například spínače od čínského výrobce Kailh, který své výrobky dodává i třetím stranám, jako je HyperX, a na vývoji vlastních spínačů pracoval například s Razerem nebo SteelSeries.

steel_series_gaming_ready

Pomineme-li řadu výrobců, značek a variant, jsou tři základní typy spínačů: klikací (clicky), taktilní a lineární.

 • Klikací spínače dělají přesně to, co byste podle názvu odhadovali – klikají, tedy je u nich velice dobře slyšet, když je klávesa plně stisknutá. Klikací spínače nabízejí zpětnou vazbu ve formě taktilního odporu, který musí být překonán, aby se spínač uvedl do chodu a zaregistroval stisk klávesy. Často mají vysokou hysterezi (spínací diferenci), která je pro hraní obecně považována za nežádoucí vlastnost. Vhodné jsou pro psaní.
 • Lineární spínače jsou oblíbené díky tichému a hladkému chodu bez taktilního rušení. Pohyb klávesy je přímý bez hmatového nárazu nebo kliknutí. Lineární spínače se snadno stiskávají a stlačení nedoprovází zvuk, respektive jen zvuk nárazu plastu, nikoliv samotného spínače.
 • Taktilní spínače kladou při stisknutí lehký odpor. Samotný spínač prakticky není slyšet a vynechává cvakání typické pro klikací spínače. Taktilní spínače jsou všestranné, mají malou až nulovou hysterezi a používají se i v herních klávesnicích (společně s lineárními, které zde dominují).

Pokud tedy někdo trvá na opravdové herní klávesnici, která vydrží, měl by rozhodně zvolit tu s mechanickými klávesami.

Na kabelu záleží

Důležitou roli při výběru klávesnice hraje také konektivita. Nejrozšířenější je samozřejmě připojení pomocí USB, v herním segmentu se ale setkáte také se stále přežívajícím PS/2. Samostatnou kategorií jsou bezdrátové periferie, zatímco u myší může být bezdrátové připojení pohodlnější, v případě klávesnice kabel obyčejně nepřekáží. Také v případě myší se začínají objevovat docela použitelné herní kousky, co se týče bezdrátových klávesnic, zásadně žádný z výrobců nevybočuje a nikdo se na ně zatím příliš nesoustředí, k dostání jsou spíš hybridní modely, kde je možné kabel odpojit.

 • PS/2: Myslíte si, že fialový kulatý šestikolíkový mini-DIN konektor je mrtev? Omyl, žije dodnes a někteří gameři na něj nedají dopustit. PS/2 je synchronním sériovým portem a nabízí v porovnání s USB nižší latenci, jelikož komunikace probíhá v porovnání s USB jiným způsobem. Klávesnice připojené přes PS/2 zvládají NKRO lépe, jsou tedy ideální pro hraní nebo hodně rychlé psaní. Nevýhodou PS/2 je, že na rozdíl od USB neumí „plug and play“. Také je náročnější najít dnes klávesnici podporující PS/2.
 • USB: Nejčastěji se u herních klávesnic setkáte s připojením přes USB. Univerzálnost vládne současnému světu technologií a tento typ připojení se stal standardem, což reflektují i herní klávesnice.
 • Bluetooth: Bezdrátové periferie nejsou zatím ve světě gamingu plně adaptovány. Počáteční problémy, které v minulosti doprovázely jejich nasazení, si mnozí dobře pamatují a na klávesnice a myši bez kabelu zanevřeli. Obecně hráči preferují kabel, přesto se najdou i velice zajímavé bezdrátové kousky a zejména začínajícím a svátečním hráčům vyhovují bezdrátové sety klávesnice + myš.

Nejpopulárnější značky

Herní klávesnice, ty skutečně dobře vybavené herní klávesnice, disponují odolnou konstrukcí, mají mechanické spínače a řadu funkcí, která hráčům zvyšuje požitek z hraní. Na trhu jsou kousky od renomovaných výrobců, jako jsou HyperX, Razer, SteelSeries, Roccat, Logitech nebo Corsair, které nabízejí prvotřídní modely na profesionální úrovni. Blíže se podíváme na mechanickou klávesnici od značky HyperX.

Klávesnice HyperX Alloy FPS RGB

HyperX Alloy FPS RGB je mechanická klávesnice jedné z nejpopulárnějších gamingových značek a má co nabídnout náročnějším hráčům. Samozřejmě zaujme na první pohled precizním RGB podsvícením, u kterého lze ladit až 16 milionů barev pomocí softwaru HyperX NGenuity.

x-keyfeatures_gaming_ready

Pro připojení slouží odpojitelný USB kabel, přičemž klávesnice může posloužit i pro připojení dalšího USB pro dobití telefonu (na klávesnici je USB port, kam snadno připojíte nabíječku), což je pro hraní možná nedůležitá, ale vcelku praktická vlastnost, vzhledem k tomu, že klávesnici máme stále na stole a lovit telefon připojený ve volné zásuvce na druhé straně místnosti je zkrátka nepohodlné. Odpojit lze i samotný 1,8metrový opletený USB kabel, kterým je připojená klávesnice, což se může hodit v případě, že se bude klávesnice přenášet. Na druhou stranu při častém odpojování, připojování a přenášení může být právě kabel něčím, co odkráčí jako první.

alloy_gaming_ready

Spínače Kailh Silver

Klávesnice je vybavena odolnými spínači Kailh Silver Speed. Jde o lineární spínače (viz výše), které vydrží až 70 milionů stisknutí, což je jedna z nevyšších odolností, které jsou k dostání. Jde současně o jedny z nejrychlejších spínačů – nabízejí kratší dráhu a vyžadují menší aktivační sílu (40 g), což je pro hraní ideální. Pokud by snad nějaký hráč měl tendence psát jako o život, nenabízejí pro tyto účely spínače Kailh Silver Speed zrovna komfort.

kalih_Gaming_ready

 

Podařený design

HyperX Alloy FPS RGB má formát plné velikosti, přičemž je opatřena rámem z ocelové slitiny, ale zůstává v kompaktním designu, což napovídají také rozměry 44,2 cm (délka), 12,3 cm (hloubka) a 3,6 cm (výška) a váha 1,1 kg. Díky tomu je klávesnice dostatečně robustní, ale současně nechává na stole dostatek prostoru pro myš a další. Svým provedením působí na herní klávesnici elegantně, atraktivní provedení podporuje odkryté LED podsvícení odkrytých spínačů, přičemž pro každou jednotlivou klávesu lze nastavit podsvícení samostatně.

Herní režim

Klávesnice také nabízí „game mode“, což je u herní klávesnice docela nasnadě. Tento režim je v případě HyperX Alloy FPS RGB určen pro snadné deaktivování klávesy Windows, aby se zabránilo přerušení hry při stisknutí, 100% anti-ghosting a N-keyrollover v plném rozsahu. Nechybí ani klávesy pro ovládání médií (bohužel ne dedikované) a vestavěná paměť, kam lze uložit až tři profily.

Login
Loading...
Sign Up

New membership are not allowed.

Loading...