Průvodce světem klávesnic, aneb jak se v tom zmatku vyznat?

Průvodce světem klávesnic, aneb jak se v tom zmatku vyznat?

Možná si myslíte, že herní klávesnice nepatří k nejzásadnějším komponentům řádného hráčského počítače. Ačkoliv kvalitní procesor, grafická karta nebo paměť RAM pořád hrají prim, neznamená to, že by její koupi měli ti, kteří hraní nepovažují jen za občasnou zábavu, brát na lehkou váhu.

Toto často přehlížené zařízení totiž může ve hře rozhodnout o prohře a výhře. Nemusíte být profesionálním gamerem, aby vám pořádná herní klávesnice zásadně změnila zážitek z hraní. Pokud patříte k těm, pro něž je gaming víc než jen večerní relax po práci či škole, klávesnice šitá na míru vašemu hernímu stylu a osobním potřebám je naprostá nutnost. Jak si ale vybrat tu správnou?

Technologie klávesnic se v posledních letech natolik zdokonalila, že pokud nesledujete jejich vývoj pravidelně, snadno se ve výběru té nejvhodnější ztratíte. Rozdíly mezi membránovými a mechanickými klávesnicemi, odlišné typy podsvícení, vhodná ergonomika, programovatelné klávesy a makro tlačítka, velikost, N-key Rollover, anti-ghosting, taktilní a lineární spínače… z toho všeho vám může jít snadno hlava kolem. Pojďme se spolu podívat, čím se herní klávesnice liší a co je dělá tak výjimečnými.

Zapomeňte na bezdrátové připojení

Při hraní her je rychlost reakce esenciální, proto žádného hráče nepotěší, když mezi interakcí klávesnice s počítačem dojde ke zpoždění. Navíc jsou herní klávesnice náročnější na energii, takže počítejte s tím, že s bezdrátovým zařízením budete měnit baterie často. Z těchto důvodů dávají i výrobci klávesnic přednost klasickému USB připojení, velké množství bezdrátových herních klávesnic na trhu nenajdete.

Na makro tlačítka pozor

Máloco může zjednodušit život gamera tolik jako využívání makro tlačítek. Kdo by nechtěl namísto otravných klávesových kombinací jen zmáčknout jedno tlačítko a ušetřit si tak spoustu času? Ale v tom také leží jádro problému, hráč používající makra dostane oproti ostatním jasnou výhodu, za kterou se v esportech, ale i na mnoha veřejných serverech MMO her banuje. Pokud se chcete vyhnout problémům, měli byste raději na makra zapomenout.

Syndrom karpálního tunelu není radno brát na lehkou váhu

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli klávesnici, rozhodně byste neměli zapomínat na podložku pod ruce a ergonomický tvar klávesnice. Určitě se nechcete zvednout po několikahodinové herní seanci a zjistit, že přes bolest sotva pohnete rukou a neudržíte ani hrníček. Zánět šlach nebo syndrom karpálního tunelu vám může nejen zabránit v hraní na pěkně dlouhou dobu, ale především způsobit dlouhodobé problémy, které mohou skončit až operací.

Mnoho klávesnic je prodáváno s ergonomickými podložkami, a pokud ne, rozhodně se nezdráhejte do nich investovat – je to investice do zdraví. Zvlášť když i v této oblasti prodejci nabízí značný výběr. Některé klávesnice nabízí pěnové opěrky s pamětí, které se vždy přizpůsobí vašim zápěstím, jiné, jako například Razer BlackWidow Elite nebo Cooler Master Masterkeys MK750, mají odnímatelné opěrky zachycené ke klávesnici magneticky, takže je kdykoli můžete připnout či odepnout podle potřeby.

Ani ergonomie klávesnice by se neměla podceňovat. Obvykle si vystačíte s „klasickými“ ergonomickými modely, ale pokud to s vaším zdravím myslíte opravdu vážně, můžete investovat i do rozdělitelných klávesnic, které, jak název napovídá, můžete rozdělit v polovině a využívat jen tu půlku, kterou pro hraní potřebujete. Tím zajistíte pro své ruce ideální pozici, jelikož už nebudete muset pravačku kvůli myši nepřirozeně vyklánět.

Barvičky nejsou jenom pro okrasu

Nejvýraznějším rysem herní klávesnice je barevné podsvícení, které, navzdory přesvědčení laiků, není jen pro okrasu a pro lepší viditelnost ve tmě. Každý, kdo někdy hrál cokoli složitějšího na ovládání, než je windowsovský solitaire či prohlížečové hry, se setkal s tím, že zmáčkl jinou klávesu, než zamýšlel, což ho stálo drahocenný život či sekundy. Zvlášť v MMO může být taková chyba otázkou života a smrti.

Ve chvíli, kdy hráč potřebuje kromě klasických pohybových WASD kláves i akční klávesy či speciální klávesy pro různé typy útoků, kouzel a lektvarů, je jejich odlišné zbarvení neocenitelnou pomůckou. Některé herní klávesnice mají kryty nejpoužívanějších kláves v jiné barvě než zbytek, takové ale neumožňují vlastní nastavení, a proto nemohou vyhovět potřebám opravdových hráčů. Skutečným řešením jsou takzvané RGB klávesnice (RGB je zkratkou pro barevný model červená-zelená-modrá).

RGB klávesnice umožňují naprogramovat zvýraznění jen těch kláves, jež jsou pro danou hru potřeba, a to v plném barevném spektru (16,8 milionů barev) dle potřeb a preferencí hráče. Dávejte si však pozor na to, aby byla opravdu každá klávesa programovatelná, jinak se může snadno stát, že zjistíte, že jste jen vyhodili peníze za pěkně vypadající, ale pro vaše herní potřeby naprosto zbytečné zařízení.

Především hráče MOBA her, jako je například League of Legends nebo DotA, musí potěšit, že RGB podsvícení dokáže zobrazit cooldown zvláštních schopností postavy. Vaše klávesnice vás upozorní na to, že dovednost můžete znovu použít, takže svou pozornost můžete plně věnovat akci. Nastavení cooldownu má svoje využití i v RTS hrách, klávesnice vás například upozorní na to, že je továrna připravená třeba k produkci dalších mechanických vozidel.

Tyto klávesnice však bohužel nepatří k nejlevnějším, počítejte s cenou pohybující se kolem tří tisíc, často však až 5 tisíc.

Mechanická vs. membránová klávesnice

Membránové klávesnice byly donedávna považovány za naprostý standard, v posledních letech se ale dostávají stále více do popředí mechanické klávesnice, které na rozdíl od prvně jmenovaných dokáží splnit požadavky i těch nejnáročnějších uživatelů: pisatelů a především hráčů.

Nevíte, jaký je mezi nimi rozdíl?

Membránové klávesnice – jak fungují?

Membránová klávesnice dostala své jméno podle třívrstvé membrány, jež spojuje jednotlivé klávesy. Ty jsou spíše než klávesami v tradičním slova smyslu tlakovými spínači. Stisknutí takovéhoto spínače prohne membránu a dojde k dotyku s kontaktní plochou, která sepne patřičný obvod. Odpor, jenž klávesu navrací do původního stavu a zároveň umožňuje kontakt s obvodem, zajišťuje nejčastěji gumová nebo silikonová „kupole“.

Výhody a nevýhody

Výroba membránových klávesnic je mnohem jednodušší a levnější než zhotovení klávesnic mechanických a stejně tak i používaný materiál je lacinější. Z toho plyne jejich cena, která je mnohem nižší než cena mechanických klávesnic. To je taky jejich hlavní výhoda. Další předností může být jejich velikost a váha, vzhledem ke své konstrukci mají tyto klávesnice totiž nízkoprofilové klávesy a jsou mnohem lehčí než mechanické. Membrána zároveň poskytuje účinné krytí proti vnějším vlivům, proto jsou lépe chráněné před polití tekutinou.

Membránové klávesnice jsou také mnohem tišší, ale jestli to považujete za výhodu nebo nevýhodu, to musíte posoudit sami: někoho tradiční klávesové cvakání rozčiluje, jiný si bez něj nedokáže představit žádnou činnost. Velkou nevýhodou je pak vyšší opotřebování a s tím související nižší životnost, která se pohybuje kolem 2 až 10 milionů stisků na klávesu. Zvlášť pro hráče je pak podstatné, že se klávesa musí stisknout až nadoraz, aby došlo k propojení s obvodem, což je velkou nevýhodou při hraní her, kdy je potřeba rychlost a přesnost.

Co však dělá membránové klávesnice pro potřeby gamingu naprosto nevhodné, je nedokonalé pokrytí „anti-ghostingu“, například takzvaným „N-key Rollover“.

Co je „ochrana proti duchům“?

Jestli chcete vědět, co přesně znamená ghosting, zkuste podržet obě klávesy shift a napište tuto větu:

„ZJISTUJU JAK FUNGUJE ANTI-GHOSTING“

Pokud vaše klávesnice nepodporuje anti-ghosting, výsledek bude podobný tomuto:

„ZJITJ JAK FNGJE ANTIGHOTING“

Ghosting tedy znamená, že některé klávesy v kombinaci s jinými nefungují, případně nefungují po stisku více kláves, a anti-ghosting tomu do určité míry předchází. N-key Rollover (N je znakem pro přirozené číslo, přičemž v tomto případě značí počet kláves, které je možné zmáčknout. V některých případech mají klávesnice předem specifikovaný počet naráz zmáčknutelných kláves, například: 3-key Roller či 6-key Roller, jiné umožňují stisk až všech kláves najednou.) umožňuje snímat každou klávesu individuálně, což v praxi znamená, že i když uživatel zmáčkne více kláves najednou, nedojde k tomu, že by některá z nich nebyla zaznamenána. Zatímco mechanické klávesnice zvládají N-key Rollover bez problémů, ty membránové s ním mají často problémy a málokdy se s touto funkcí vyrábí.

Hybridní nejsou jen auta

Standardem levných klávesnic se poslední dobou staly takzvané hybridy, které kombinují technologie membránových a mechanických kláves. Příkladem mohou být klávesnice, které využívají „nůžkový mechanismus“ – technologii, jež často naleznete u notebooků. Pro hybridy však až na výjimky platí stejná pravidla jako pro membránové klávesnice.

Hodí se membránové klávesnice pro hraní her?

Obecné pravidlo zní jasně: pokud to myslíte s hraním vážně, rozhodně se vyhněte membránovým klávesnicím. I mezi nimi se však najdou výjimky, které uspokojí alespoň neprofesionální gamery, příkladem může být Cynosa Chroma od firmy Razer, Apex 150 od SteelSeries, Corsair K55 či velmi levná Logitech G213 Prodigy.

Mechanické klávesnice – jak fungují?

Oproti těm membránovým využívají mechanické klávesnice mechanický spínač, který při stisku sepne patřičné kontakty, a to pro každou jednotlivou klávesu. O vrácení klávesy do původního stavu se stará návratový mechanismus sestávající se z pružiny a svorky. Mechanické spínače se liší v mnoha aspektech, o kterých bude řeč na následujících řádcích, nejvýraznějším rysem je ale jejich barva. Ta definuje charakteristické chování kláves, proto když někdo hovoří o „červené“, „modré“ či jinak barevné klávesnici, nemluví o podsvícení, ale o typu spínačů. Nejznámnějším výrobcem je německá firma Cherry, jejíž mechanické spínače vytvořily standard, který je často legálně kopírován jinými firmami: například čínskými firmami Kailh a Gaote či americkým Razerem. Poslední jmenovaný vyrábí i své vlastní spínače.

Výhody a nevýhody

Jak už bylo řečeno výše, většina mechanických klávesnic spolehlivě řeší problémy s ghostingem, v tom nejlepším případě využitím N-key Rollover. Hráči se tak nemusí bát, že jim špatné snímání kláves způsobí naprosto zbytečnou prohru. Vnitřnosti klávesnice jsou obvykle vyrobeny z pevného a kvalitního materiálu, takže hrozí menší riziko poškození než v případě membránových a také je tak zajištěna jejich větší výdrž.

Životnost mechanických klávesnic se pohybuje kolem 50 milionů stisků na klávesu, v některých případech až 80 milionů, takže můžete počítat s tím, že vám vydrží i více než deset let bez toho, aby se u nich (alespoň pokud patří k těm kvalitnějším) projevilo opotřebení.

Klávesy jsou snadno snímatelné, což zajišťuje jejich snadnou údržbu. Nicméně počítejte s tím, že mechanické spínače jsou mnohem vyšší než membránové spoje, proto pokud nejste zvyklí, zprvu si budete muset na výšku kláves zvykat.

Výhodou, ale i nevýhodou mechanických klávesnic je jejich váha. Mechanické klávesnice jsou vzhledem k jejich bytelné konstrukci a celkově větší váze komponentů těžké, a proto se hůře přenáší. Neříkejte však, že jste nikdy nezažili, jak se klávesnice při zuřivém klikání začala hýbat a tím vás připravila o vítězství. To s mechanickou klávesnicí nehrozí.

Obvykle platí, že mechanické klávesy jsou příjemnější na dotek a na stisk. Zatímco membránové klávesy se musejí stisknout až nadoraz, ty mechanické obvykle reagují již v polovině stisku, což z nich dělá mnohem responzivnější, přesnější a rychlejší zařízení. Vyskytují se sice názory, že mechanické klávesnice jsou zbytečně hlučné, ale to ani náhodou neplatí pro všechny typy. Záleží na tom nejdůležitějším – na spínačích.

Největší nevýhodou mechanických klávesnic je tak nabídka na českém trhu, která je naprosto nedostatečná. Zvlášť najít klávesnici s českou lokalizací, která není ani předražená, ani příliš nekvalitní, je téměř nepřekonatelný problém. Jakožto hráč si ale nebudete kupovat klávesnici především pro psaní, proto není důvod se absencí českých znaků příliš znepokojovat.

Autor: Nela Jungmannová

Login
Loading...
Sign Up

New membership are not allowed.

Loading...