Co je vlastně ESL?

Co je vlastně ESL?

ESL (původně Electronic Sports League) je společnost působící napříč několika zeměmi, která organizuje turnaje v elektronických sportech po celém světě. Současně je nejdéle působící organizaci, která se podobnými aktivitami na e-sportovní scéně zabývá. Organizace vznikla v Kolíně nad Rýnem a v současné době se mimo organizaci samotných e-sportovních akcí a turnajů věnuje také televizním přenosům e-sportovních klání. Mimo vlastní vysílání je…

ESL (původně Electronic Sports League) je společnost působící napříč několika zeměmi, která organizuje turnaje v elektronických sportech po celém světě. Současně je nejdéle působící organizaci, která se podobnými aktivitami na e-sportovní scéně zabývá.

Organizace vznikla v Kolíně nad Rýnem a v současné době se mimo organizaci samotných e-sportovních akcí a turnajů věnuje také televizním přenosům e-sportovních klání. Mimo vlastní vysílání je ESL aktivní na Twitchi, kde je nejvýznamnější e-sportovní společností, která na platformě působí. ESL poskytuje turnaje a ligy napříč spektrem her s různými úrovněmi schopností, v době psaní tohoto článku odehrálo více než 7 798 289 uživatelů 12 671 345 zápasů v 97 412 turnajích.

Historie

Organizace ESL vznikla v roce 2000, kdy navázala na odkaz Deutche Clanliga, která se zrodila v roce 1997. ESL se začala zabývat provozováním ligy pro hráče onlinovek a vydávala také vlastní magazín, jenž se soustředil výhradně na e-sportovní scénu. Mezi lety 2012-2014 se roční produkce společnosti více než zdvojnásobila a Intel Extreme Masters v polských Katovicích se tehdy stal nejsledovanější e-sportovní událostí všech dob – v publiku bylo přes 100 000 diváků a na Twitchi sledovalo přenosy přes milion lidí. V roce 2015 koupila 74% podíl ESL společnost Modern Times Group (MTG).

Soutěže

ESL pořádá soutěže po celém světě, nejčastěji ve spolupráci s velkými vydavateli, jako jsou Blizzard Entertainment, Riot Games, Valve Corporation, Microsoft, Wargaming.net a další.

Nejznámější soutěže ESL jsou:

  • ESL Play– nejznámější platforma pro e-sporty, spadají sem turnaje v rozmanitých titulech a pro různé dovednostní úrovně. Pohár na prvním stupni je otevřený pro každého, včetně naprostých začátečníků.
  • ESL Pro Leagues– profesionální liga, která má v současné době devět oficiálních lig – Overwatch, Counter-Strike: Global Offensive, Rocket League, Gears of War, Guild Wars 2, Halo 5: Guardians, Hearthstone, Mostal Kombat X a Tom Clancy’s Rainbow Six Siege.
  • ESL National Championships– regionální ESL Pro liga probíhá v několika zemích. Nejstarším regionálním šampionátem je německý ESL Meisterchaft, který se pořádá od roku 2002. Největším šampionátem toho typu je od roku 2010 ESL UK Premiership. Turnaje probíhají ve hrách Battlefield 4, Counter-Strike, DoTA 2, Halo, Hearthstone, Heroes od the Storm, Mortal Kombat, Smote, StarCraft II, Worls of Tanks a Rainbow Six.
  • ESL One– offline turnaje v různých titulech, jako je Counter-Strike: Global Offensive a DoTA 2. Jde o nejprestižnější událost pro každý z titulů. Liga ESL One je často součástí série CS:GO Major. Do ESL Counter-Strike Majors patří šampionáty pořádané v Katovicích a Kolíně nad Rýnem. V roce 2017 hostila ELS pět z jedenácti Majors turnajů Valve.
  • Intel Extreme Masters– nejdelší světová série e-sportovních klání.

ESL u nás

Společnost ESL působí také v České republice. Portál s informacemi o turnajích, registracemi a možností zapojit se funguje na adrese play.eslgaming.com/czsk.

Zdroj: ESL

Login
Loading...
Sign Up

New membership are not allowed.

Loading...