Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Česká republika je na herní mapě opět vidět o něco lépe, zásluhu na tom má studio Warhorse, které v polovině února vydalo dlouho očekávanou hru Kingdom Come: Deliverance – té se během prvních dvou týdnů na trhu prodalo přes milion kopií. Na tuzemské scéně působí vývojáři a herní designéři, kteří se nesmazatelně zapsali do herní historie. Jedním z nejvýraznějších…

Česká republika je na herní mapě opět vidět o něco lépe, zásluhu na tom má studio Warhorse, které v polovině února vydalo dlouho očekávanou hru Kingdom Come: Deliverance – té se během prvních dvou týdnů na trhu prodalo přes milion kopií.

Na tuzemské scéně působí vývojáři a herní designéři, kteří se nesmazatelně zapsali do herní historie. Jedním z nejvýraznějších a nejznámějších z nich je také Daniel Vávra, který stojí za legendární hrou Mafia, a je také zakládající člen studia Warhorse. Vávra se podílel rovněž na Hidden and Dangerous nebo Wings of War. V roce 2011 založil společně s Martinem Klímou (trilogie UFO) společnost Warhorse Studio, tým doplnili ještě dalšími herními veterány, jako je Viktor Bocan (Operace Flashpoint) a Tomáš Blaho (Mafia, Hidden and Dangerous 2, Forza Horizon). Taková kombinace nemohla dopadnout špatně, zrodil se projekt Kingdom Come: Deliverance, který byl jednou z nejočekávanějších her poslední dekády. Úspěšnému uvedení na trh a prodejním rekordům předcházela řada komplikací, která ukázala, jak je herní průmysl nekompromisní.

Trnitá cesta k úspěchu

Navzdory zvučným jménům klíčových lidí se studiu nepodařilo získat vydavatele, proto se autoři rozhodli, že budou hru financovat pomocí crowdfundingové kampaně na Kickstarteru. Cílem kampaně bylo vybrat 300 tisíc liber, což je relativně malá částka, ale autoři si tak chtěli ověřit, zda by měl o titul vůbec někdo zájem. Odezva byla obrovská a cílová částka se vybrala během 36 hodin. Kampaň pokračovala a do konce se vybralo přes milion liber, Kingdom Come: Deliverance se tak stala ve své kategorii jednou z nejúspěšnějších kampaní na Kickstarteru. Díky dosažení dalších „cílů“ kampaně přibyl například soundtrack k videosekvencím nahraný živým symfonickým orchestrem.

Hru nakonec vydala německá společnost Deep Silver (divize Koch Media), spoluvydavatel titulů jako Dead Island, Homefront nebo Saints Row. Letos v únoru byla společnost Koch Media akvírována firmou Nordic Games a nadále bude vystupovat pod názvem THQ Nordic.

Temný středověk

Titul Kingdom Come: Deliverance je RPG, jehož děj je situován do oblasti Posázaví v 15. století, v době Václava IV., jehož kralování ohrožuje jeho zlotřilý bratr Zikmund s úmyslem ovládnout Českou zemi. Do toho významně zasáhne prostý kovářský synek Henry (hlavní hrdina hry), kterému je vyvražděna rodina během řádění Zikmundových vojsk ve Stříbrné Skalici. Tvůrci si zakládali na historické přesnosti a realističnosti nejen prostředí, ale také bojového systému. Důraz na realističnosti se odrazil také v tom, že v takto rozsáhlém historickém RPG chybí jakákoliv magie, kouzla, draci a další typické prvky pro podobné tituly. Příběh je velice rozsáhlý, stejně jako otevřený herní svět a každý úkol lze řešit několika způsoby, jejichž výběr má vliv na další průběh hry. Jedinou zásadní vadou na kráse je absence českého dabingu, což je však důsledek toho, že byl titul primárně určen pro celosvětový trh. Možnost českého dabingu tvůrci do budoucna nevyloučili.

Ohlasy

Hra vyšla pro PC, PlayStation 4 a Xbox One. Už dva týdny po vydání hlásili autoři, že se prodalo přes milion kopií hry, na Steamu se několik dní držela na pozici nejprodávanější hry. Jelikož měli tvůrci ambice s hrou prorazit především v zahraničí, vyšla Kingdom Come: Deliverance v anglickém jazyce s českými titulky.

Na tuzemské scéně sklidil Kingdom Come: Deliverance výhradně pozitivní recenze, přestože se objevila v první verzi řada nepříjemných bugů. Podle agregátoru recenzí Metacritics má hra hodnocení průměrně 76 % od odborné veřejnosti. Hra má také díky CryEnginu čtvrté generace velice příznivé hardwarové požadavky, což může pomoci jejímu rozšíření i mezi uživateli, kteří nemají nejnovější herní stroj.

Minimální konfigurace Doporučená konfigurace
Procesor Intel Core i5-2500K 3,3GHz, AMD Phenom II X4 940 Intel Core i7 3770 3,4 GHz, AMD FX-8350 4 GHz
Grafická karta Nvidia GeForce GTX 660, AMD Radeon HD 7870 Nvidia GeForce GTX 1060, AMD Radeon RX 580
Operační paměť 8 GB
Volné místo na disku 40 GB
Operační systém Windows 7/8/10

Historický počin se vším všudy

Kingdom Come: Deliverance je hra, která pohltila hráče na celém světě, přitom za ním nestojí žádné renomované studio, které chrlí nákladné AAA hry několikrát do roka. Od první verze k vydání uběhlo několik let, náročný vývoj se však vyplatil a Česká republika se na mapě herních velmocí opět trochu zviditelnila. O to větší jsou nyní očekávání dalších kroků studia Warhorse.

Zdroj: DCD Publishing

Login
Loading...
Sign Up

New membership are not allowed.

Loading...