Hearthstone: Heroes of Warcraft

Hearthstone: Heroes of Warcraft

Celý svět zná Hearthstone, karetní online hru, kterou vyvinula společnost Blizzard Entertainment. Jde o jednu z nepopulárnějších her dneška – hraje se na velkých herních turnajích a na světové úrovni se v ní prosadili i čeští hráči. Hearthstone byl vydán v roce 2014, momentálně je dostupný pro platformy Android, Windows, macOS a iOS a hraje ho více než 70 milionů hráčů po celém světě. Za…

Celý svět zná Hearthstone, karetní online hru, kterou vyvinula společnost Blizzard Entertainment. Jde o jednu z nepopulárnějších her dneška – hraje se na velkých herních turnajích a na světové úrovni se v ní prosadili i čeští hráči.

Hearthstone byl vydán v roce 2014, momentálně je dostupný pro platformy Android, Windows, macOS a iOS a hraje ho více než 70 milionů hráčů po celém světě. Za pouhé čtyři roky existence si tak hra získala obrovskou fanouškovskou základnu, za kterou je do určité míry zodpovědný F2P model, hra je free to play, tedy v základní verzi zdarma. K dispozici je také řada rozšíření, jako je Curse of Naxramas, Blackrock Moutain, League of Explorers, One Night in Karazhan, Goblins vs Gnomes, The Grand Tournament, Whispers of the Old Gods, Mean Streets od Gadzetan, Journey to Un’Goro, Knights of the Frozen Throne, Tavern Brawl a zatím nejnovější Koboldsand Catacombs.

Karetní hra táhne

Rozmanitost světa gamingu a esportu dokládá pestrost titulů, které se hrají na vrcholové úrovni. Kdo by čekal, že se na velkých turnajích napínají nervy diváků i samotných soutěžících pouze u stříleček nebo MOBA, toho vyvede Hearthstone z omylu.

Hearthstone se tituluje jako karetní hra, přesto však jde o daleko složitější systém, než si běžný člověk pod spojením „karetní hra“ představuje. Hearthstone nabízí unikátní herní model, který kombinuje fantastický svět a neotřelé pojetí s návykovou hratelností.

Jak se hraje Hearthstone

Samotný hráč si pro hru vybírá podobně jako ve World of Warcraft svého hrdinu. Na výběr je devět rolí – druid, hunter, mage, paladin, priest, shaman, rouge, warlock warrior– které se od sebe vzájemně liší svými speciálními schopnostmi. Každý je vybaven jednou unikátní schopností, již může v každém kole použít. Každá role má své vlastní karty, které bývají doplněny neutrálními kartami, stejnými pro všechny.

Na začátku je hráč vybaven balíčkem 30 karet, ve kterém najde tři základní typy karet:

minion (jednotka), weapon (zbraň) spell (kouzlo), jež používá proti soupeři ve vzájemných bitvách.

Hearthstonemá čtyři herní módy: Aréna, Wild, Standard a Casual, které se od sebe liší pojetím hry a možným hodnocením.

Karty na stůl

Hráč je na začátku hry vybaven jednou manou (krystalem), díky které může provádět akce – sesílat kouzla, jednotky, brát si zbraň. Každé kolo se množství many zvyšuje (hráč může mít až deset krystalů), což znamená, že s postupem kol může hráč vysílat kouzla za více krystalů. Nevyužité krystaly se nepřenášejí do dalšího kola, nemůže se stát, že by měl hráč více krystalů než deset.

Free to play

Za rozšířením a oblíbenosti Hearthstonu je také model free to play. Základní hra je zcela zdarma. Lepší karty získává hráč za herní zlaťáky (gold) nebo reálné peníze, funguje zde tedy pay to win režim. Lze si zakoupit balíčky s pěti náhodnými kartami, které může hráč vložit do svého docku, tedy balíku. Kromě herních zlaťáků je dalším důležitým a hodnotným artiklem kouzelný prach (dust), jejž lze stejně jako zlaťáky získat plněním úkolů (questů) nebo pálením karet – v balíčku nelze mít více než dvě stejné karty, takže se třetí stejná karta tzv. „pálí“. Karty lze také z kouzelného prachu vytvářet.

Úkoly

Pro získávání zlaťáků ve hře je důležité plnit úkoly, tedy herní questy, které se každý den objevují. Povaha a náplň úkol je opravdu různorodá, podle náročnosti se mění také hodnota odměny. Denní úkoly se v případě nesplnění ukládají (maximálně lze mít v zásobě tři úkoly) a lze je dokončit později. Pokud však má hráč nastřádané úkoly, nemůže přijímat nové, a může tak přijít o zajímavé výzvy. Nesplněné úkoly lze mazat (jeden denně).

A to někoho baví?

Hearthstone patří k jedné z nejhranějších her, která má stabilní místo na velkých turnajích, kde si hráči poměřují síly ve vzájemných bitvách. Ačkoliv se to z popisu možná nezdá, sledovat souboje v Heartstonu z pozice diváka je napínavé a zábavné. Ve světové hearthstonové špičce je i několik českých hráčů – například Stanislav „StanCifka“ Cifka, který je na žebříčku hráčů Hearthstonu na 65. místě, Mikuláš „Pokrovac“ Dio (74. místo) nebo Petr „CzechCloud“ Žalud (174. místo).

Pokud si stále klepete na čelo a nechápete, o čem je řeč, není nic jednoduššího než si zkusit Hearthstone na vlastní kůži. Na své si přijdou zejména ti, kteří se trochu orientují ve světě Warcraftu, a velkou výhodu mají při vstupu do světa Hearthstonu ti, kteří znají karetní hry, jako Magic: The Gathering, Lord of The Ringsči World of Warcraft: Trading Card Game.

Zdroj: DCD Publishing

Login
Loading...
Sign Up

New membership are not allowed.

Loading...